Dáte v případě virové epidemie raději na radu kardiochirurga nebo zubaře před epidemiology, virology a lékaři v nemocnicích, kteří se s nákazou střetávají v praxi? Zkuste si odpovědět obráceně...
Dali byste v případě operace srdce přednost názoru epidemiologa před názorem špičkového kardiochirurga? Stejně tak, dali byste v případě problémů se zuby přednost názoru virologa před názorem prověřeného zubaře? Asi těžko.
V poslední době se ovšem přesně tohle v obráceném smyslu děje, proč?
Protože máme občas tendenci věřit a naslouchat těm, kteří říkají to, co chceme slyšet. Tomuto jevu se odborně říká konfirmační zkreslení, což je sociálně-psychologický pojem, který popisuje tendenci člověka upřednostňovat ty informace, interpretace a vzpomínky, které podporují jeho vlastní názor, a naopak ignorovat nebo podceňovat ty, které jsou v rozporu s jeho přesvědčením nebo pohledem na věc.
Asi byste však u diagnózy rakoviny také raději slyšeli pravdu, a to že rakovinu máte a mohli s ní bojovat, i když byste chtěli slyšet, že ji nemáte.
Od dopisu, který žádá zrušení opatření, a pod kterým je podepsán prezident české stomatologické komory Roman Šmucler nebo kardiochirurg Pirk, se již distancoval prezident české lékařské komory MUDr. Milan Kubek se slovy: "Nedbejte na rady různých "odborníků", kteří zlehčují nebezpečí, o kterém často sami nic nevědí. Těmto lidem, kteří nenesou žádnou zodpovědnost, většinou nejde o nic jiného než o mediální pozornost. Chtějí být prostě zajímaví za každou cenu. Radím vám, ignorujte je."
A není jediný. Přidávají se k němu i ředitelé nemocnic, co nesou odpovědnost za životy nakažených pacientů, a kteří vidí aktuální situaci z první linie. Ti zároveň varují před kolapsem zdravotnictví, ke kterému by mohlo dojít během několika týdnů.
Výzvu Šmuclera s Pirkem kritizuje dále například i prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum Jan Konvalinka, který říká: "O tom dopisu si myslím, že je...
Pokračování článku na další stránce