Lékaři a nemocnice varují před kolapsem zdravotnictví. Jiní lékaři volají po zrušení opatření

Nic jiného než titulek tohoto článku nemůže lépe vystihovat současnou situaci v Česku, kdy na jedné straně nemocnice a lékaři varují veřejnost před kolapsem zdravotnictví, pokud nebudou dodržována opatření proti epidemii koronaviru, na druhou stranou tu jsou lékaři, kteří ovšem nejsou v první linii, ani nejsou odborníci na téma virů, ale jsou mediálně velmi slyšet a volají po zrušení opatření.
zdroj: Pixabay/Youtube/Wikipedia
reklama

Dáte v případě virové epidemie raději na radu kardiochirurga nebo zubaře před epidemiology, virology a lékaři v nemocnicích, kteří se s nákazou střetávají v praxi? Zkuste si odpovědět obráceně...

Dali byste v případě operace srdce přednost názoru epidemiologa před názorem špičkového kardiochirurga? Stejně tak, dali byste v případě problémů se zuby přednost názoru virologa před názorem prověřeného zubaře? Asi těžko.

V poslední době se ovšem přesně tohle v obráceném smyslu děje, proč?

Protože máme občas tendenci věřit a naslouchat těm, kteří říkají to, co chceme slyšet. Tomuto jevu se odborně říká konfirmační zkreslení, což je sociálně-psychologický pojem, který popisuje tendenci člověka upřednostňovat ty informace, interpretace a vzpomínky, které podporují jeho vlastní názor, a naopak ignorovat nebo podceňovat ty, které jsou v rozporu s jeho přesvědčením nebo pohledem na věc.

Asi byste však u diagnózy rakoviny také raději slyšeli pravdu, a to že rakovinu máte a mohli s ní bojovat, i když byste chtěli slyšet, že ji nemáte.

Od dopisu, který žádá zrušení opatření, a pod kterým je podepsán prezident české stomatologické komory Roman Šmucler nebo kardiochirurg Pirk, se již distancoval prezident české lékařské komory MUDr. Milan Kubek se slovy: "Nedbejte na rady různých "odborníků", kteří zlehčují nebezpečí, o kterém často sami nic nevědí. Těmto lidem, kteří nenesou žádnou zodpovědnost, většinou nejde o nic jiného než o mediální pozornost. Chtějí být prostě zajímaví za každou cenu. Radím vám, ignorujte je."

A není jediný. Přidávají se k němu i ředitelé nemocnic, co nesou odpovědnost za životy nakažených pacientů, a kteří vidí aktuální situaci z první linie. Ti zároveň varují před kolapsem zdravotnictví, ke kterému by mohlo dojít během několika týdnů.

Výzvu Šmuclera s Pirkem kritizuje dále například i prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum Jan Konvalinka, který říká: "O tom dopisu si myslím, že je...

Pokračování článku na další stránce

reklama
Skóre: 5 (100%) hlasováno 3x
Autorský
článek
Co si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučujeme
Čtěte dál...