Jaroslav Flegr vypočítal, kolik lidí by v Česku zabilo promoření. A není to málo

Promořit či nepromořit, toť otázka, kterou si klade hodně Čechů. Evoluční biolog Jaroslav Flegr nyní vypočítal, kolik by bylo u nás v případě promoření mrtvých.
zdroj: Facebook, Jaroslav Flegr
reklama

Velkým zastáncem promoření je například kardiochirurg Jan Pirk nebo i Bára Basiková, co chce covid. Opačným protipólem je poté Jaroslav Flegr, který naopak už několik týdnu bije na poplach a vyzývá vládu, aby zatáhla opět za ruční brzdu podobnou té, která přišla v březnu.

Podle Flegra je epidemii možné zastavit různě, například intenzivním vyhledáváním a izolací nakažených, nebo zavedením takových přísných protiepidemických opatření, že jeden nakažený zvládne v průměru nakazit pouze méně než jednoho nenakaženého.

"Nejčastěji šíření epidemie zastaví takzvaná kolektivní imunita, tedy ono v současnosti tolik diskutované promoření populace. Jestliže dostatečně velká část populace už infekci prodělala a získala tak dočasnou, nebo dokonce trvalou imunitu, nebo tuto imunitu získala očkováním, je to pro parazita úplně stejné, jako kdyby klesla celková hustota populaci. Pro šíření parazita je totiž důležitá pouze hustota populace neimunních jedinců. Kolik jedinců v populaci musí být imunních, aby se epidemie sama zastavila, je možné vypočítat ze základní reprodukční konstanty, tedy z reprodukčního čísla parazita v imunologicky naivní populaci. Jinak řečeno, z počtu nenakažených jedinců, které v průměru nakazí jeden nakažený v populaci, v níž nejsou žádní imunní jedinci," uvádí Flegr.

"Když přišel Covid do Evropy, tak se zdálo, že bude potřeba, aby bylo imunních asi 60 % jedinců v populaci. Brzy se však ukázalo...

Pokračování článku na další stránce

reklama
Skóre: 4.3 (85.71%) hlasováno 7x
Autorský
článek
Co si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučujeme
Čtěte dál...