Dva květnové svátky se opravdu vydařily a lidé si je opravdu užili. Téměř všichni byli venku a užívali si krásného počasí. Díky příhodné době mohli navíc využít příležitosti a vytvořit si prodloužený víkend nebo delší dovolenou.
Nápady jsou zde
Příští rok však může být jiný. Začnou se mluvit o tom, jak mají Češi moc svátků a v květnu mají hned dva za sebou. Málokdo o tom přemýšlí, ale ve skutečnosti každá dovolená stojí tuzemskou ekonomiku peníze, protože se prostě zastaví a moc nevyrábí.
Navíc, když ty prázdniny tak rychle utečou, lidi to láká jet na dovolenou a celá sezóna se kolem nich zpomaluje. Ekonoma Lukáše Kovandu kdysi napadlo, že by nebylo od věci některé prázdniny zrušit, protože by to přineslo nemalé prostředky do státní kasy. Ten to tehdy spojil s valorizací důchodů. Kdyby zrušili dvě dovolené ročně, našli by peníze pro důchodce.
Je však otázkou, zda by se jednalo o správně spravované zdroje. Peníze by došly před valorizací a v dalším roce by jich stejně nebylo dost. Možná by ale nebylo špatné vymyslet nějaký strategický projekt, který by se dal zafinancovat ze zrušených prázdnin. Něco, co by zajistilo budoucnost této země a něco, kvůli čemu bychom se měli omezovat. Jinak by se těžko prodával občanům.
Dává smysl?
Během jednoho dne volna přichází česká ekonomika o 13,5 miliardy korun. Zejména některé dovolené se ke zrušení přímo nabízejí. Svátek práce je jasným kandidátem. Ostatně, má smysl oslavovat práci zastavením práce a ztrátou peněz kvůli ní? Není náhodou, že jde o pozůstatek minulosti, na který chceme zapomenout.
Pokud jde o podnikatele, ti by nejraději zrušili dovolené co nejvíce. Důvod je prostý. Pokud se někdo rozhodne vzít si volno, zaměstnavatelé platí lidem mzdu a stejně platí sociální a zdravotní pojištění.
Foto: Shutterstock