Fyzicky je v tomto čase lidské tělo na svém nejnižším energetickém bodě – teplota, krevní tlak i metabolismus jsou utlumené, což odpovídá přirozenému rytmu těla. Jenže právě tato „útlumová fáze“ může být u citlivějších jedinců spouštěčem úzkostí, neklidu a opakovaného buzení.
Psychika nespí: Úzkost zesiluje v nejtemnější hodinu
Lidé s náchylností k úzkostem, stresu nebo depresím mají větší tendenci se v těchto časech budit. Mozek je sice ve spánku, ale emoce ne – negativní myšlenky mohou být v těchto chvílích intenzivnější než během dne.
Člověk se probudí, je zranitelný, dezorientovaný a má pocit, že se svět kolem rozpadá. Úzkost se v tuto hodinu umí proměnit v opravdového démona.
Nadpřirozeno a mystika: Když zasáhne „čarodějná hodina“
Mnohé kultury označují tuto dobu jako „čarodějnou hodinu“ – chvíli, kdy se svět živých a mrtvých nejvíce přibližuje. Ve folklóru je to čas, kdy se mají objevovat duchové, démoni nebo nadpřirozené síly. Ačkoliv se dnes spoléháme více na vědu, podvědomí tyto staré představy často nese dál – a s nimi i strach.
Co dělat, když se budíte?
Pokud se mezi třetí a pátou často budíte, je dobré se zamyslet nejen nad životním stylem a stresem, ale i nad prostředím, ve kterém spíte. Uvolňující rituály před spaním, omezení modrého světla a klidná mysl mohou výrazně pomoci.
Nejde jen o „špatný spánek“ – vaše tělo a mysl vám možná něco říkají.