Bydleli u nich Ukrajinci, ale už toho mají dost. Češi neví, kam s nimi. A teď přijde průšvih


Hashtagy článku: #Ukrajinci
reklama
3/5 - (2 votes)

Čas strašně rychle letí, ani jsme o tom nevěděli a už je to rok, co jsme zažili opravdu velkou zkoušku. Do země proudily statisíce Ukrajinců a lidé měli obavy, jak takový útok zvládnout. Nakonec to dopadlo nad všechna očekávání dobře. Podnikatelé a jednotlivé domácnosti se podíleli na široké škále pomoci imigrantům.

Už žádné peníze

Málokdo tehdy tušil, jak dlouho krize potrvá, a málokdo si vůbec dokázal představit, že tu s námi může být z Ukrajiny klidně několik let, mnozí i natrvalo. Pravdou je, že po prvotním nadšení mnoho lidí svou podporu stáhlo, protože už na to nemohli nebo se necítili. Mnozí však vytrvali a přistěhovalce hostí dodnes.

I když se nedá říct, že to člověk dělá pro peníze, přece jen je tu určitý finanční bonus. Dosud státní podporu dostávaly firmy a rodiny hostující Ukrajince. Ale to bude velmi brzy konec. Je tedy otázkou, kde tito lidé budou vlastně bydlet, protože těžko očekávat, že jim někdo trvale zajistí bydlení zdarma.

Foto: Shutterstock

Mnozí zůstávají stranou

Jeden z podnikatelů hostujících ukrajinské rodiny webu TN.cz řekl, že rozdíly mezi nimi jsou opravdu obrovské. Zatímco někteří se okamžitě snažili začlenit do místního života a brzy našli slušnou práci, která jim umožňovala opustit dočasný domov, jiní se zabydleli a odmítali se s novou realitou jakkoli sžít. Například se vůbec neučili česky.

Co teď s těmito lidmi bude, není vůbec jasné. Určitě se najdou desítky tisíc lidí, kteří stále potřebují pomoc. Ale co se týče bydlení, to už nedostanou, kromě seniorů nebo rodin s dětmi do šesti let.

Může to způsobit velké problémy. Už teď zvažují, zda náhodou nevzniknou velká stanová městečka na okrajích měst, nebo zda nápor Ukrajinců na otevřený trh s byty opět zvedne nájemné.

Foto: Shutterstock

Pokračujte ve čtení.
3/5 - (2 votes)
Autorský
článekCo si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučené k přečtení