Češi pozor: Stát přišel s novinkou, která se dotkne všech. Procházky lesem budou minulostí


Hashtagy článku: #Procházky #Zákaz
zdroj: Foto: zlinskydenik.cz/freepik.com/Koláž: bulwar.cz
reklama
Rate this post

Procházky po lese jsou oblíbenou kratochvílí mnoha Čechů. V budoucnu by však mohl platit zákaz chození do určitých oblastí.

Češi jsou národem houbařů a chození do lesů je tak pro mnohé neodmyslitelná součást života. Ne ve všech případech to je ale tak nevinná záležitost, jak by se mohlo zdát. Události247 například již v minulosti psaly o tom, že za sběr některých druhů hub hrozí mastné pokuty. Konkrétně platí v Česku zákaz sbírání vzácného hřibu moravského, hřibu královského nebo klouzku žlutavého. To ale není všechno. Nedávno se totiž objevil návrh, že by se výrazně omezilo i samotné chození do lesa.

Zákaz by ovlivnil spousty Čechů

O omezení pohybu v lesích se píše v novele, kterou připravilo Ministerstvo zemědělství, uvádí web CNN Prima News. Konkrétně se navrhuje zákaz volného pohybu lidí mimo zpevněné cesty. A to včetně oblíbeného běžkování nebo cyklistiky. Klasické houbaření, toulání se lesem a procházky, jak je Češi dobře znají, by tak mohly být minulostí.

Za porušení nařízení by pak lidem hrozila pokuta až 5 tisíc korun. Není se tak čemu divit, že kontroverzní návrh si rychle našel řadu odpůrců. A to nejen z řad běžných lidí, kteří by přišli o své oblíbené procházky přírodou. Nesouhlas vyjádřil i český ombudsman. Pro některé lidi by totiž podle něj mohlo být obtížné rozpoznat, co je a co není zpevněná cesta.

Zároveň by lidi nemusely omezovat jen zpevněné cesty. Návrh ministerstva spadající do novely zákona o myslivosti by totiž chtěl dát také pravomoc majitelům obor rozhodovat si o tom, jestli přístup na svůj pozemek turistům či houbařům vůbec umožní. Vlastníci obor by si tak mohli sami určit, zda, případně v jakých obdobích přístup veřejnosti umožní.

Foto: freepik.com

Ve hře je i další omezení

Zákaz volného procházení po lese není jediná věc, která v souvislosti s návrhy ministerstva budí rozruchy. Další kontroverzní nápad se týká zákazu sběru klestí či drobných větví. V praxi by tak mělo být zakázané sbírání v podstatě jakéhokoli dřeva, což by negativně dopadlo i na různé trampy či třeba skauty, píše web iDnes.

Do lesů chodí s oblibou mnoho Čechů

I proti tomuto nápadu se však mnozí vzbouřili. A svůj názor postupně začíná přehodnocovat i samo ministerstvo. Jak píše web iDnes, ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ve svém pozdějším vyjádření věc označil za nesmyslnou a avizoval její vyjmutí z novely lesního zákona. Pokuty pro skauty vařící oběd na ohni tak snad v budoucnu hrozit nebudou.

Pokračujte ve čtení.
Rate this post
Autorský
článekCo si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučené k přečtení