Hádanky lze vnímat jako trénink pro náš mozek. Při jejich řešení se naše mysl přepíná do režimu řešení problémů, což nás nutí přemýšlet kriticky a nahlížet na otázky z různých úhlů. Tato mentální gymnastika vyžaduje disciplínu, soustředění, emoční kontrolu a schopnost čelit problémům. "Rozvoj a posilování těchto dovedností prospívá našemu mozku a může nám pomoci i v jiných situacích," uvádí magazín Reader's Digest, přičemž dodává, že obecně by život mohl těžit z lepší koncentrace a schopnosti řešit problémy. Nejlepší na tom je, že to nepůsobí jako nudný domácí úkol. Je to jako skládat zábavné puzzle nebo hrát hru: je to náročné, ale v pozitivním smyslu.
Podívejte se nyní na tento obrázek, na kterém šest lidí cestuje autobusem. Tři ženy, mezi nimi starší paní a nastávající matka, stojí, zatímco tři muži sedí a nevnímají, co se kolem nich děje. Co chybí? Dejte si chvíli na zamyšlení, než odpovíte.
Při pokusu vyřešit tuto hádanku online někteří uživatelé navrhli své vlastní interpretace toho, co na obrázku chybí.
"Respekt," uvedl jeden uživatel. "Nechte starší paní a těhotnou ženu sednout. A také tu druhou paní. Kdybych tam byl, přiměl bych muže vstát. Neptal bych se, prostě bych to udělal."
Další uživatel tvrdí, že chybí "dobré mravy": "Starší ženy a těhotné ženy stojí, zatímco mladí muži sedí a užívají si jízdu."
Třetí navrhuje, že jde o "zdravý rozum mužské generace". Píše: "Je mi 74 let a přenechal bych své místo starší osobě nebo těhotné ženě. Nebo někomu, kdo je postižený."
Další dodává: "Chybí mužnost."
Co tedy chybí? Zdvořilost!
Ať už jde o podržení dveří někomu, nabídnutí laskavého slova nebo prostě o to, že s lidmi jednáme s respektem, zdvořilost se dnes často jeví jako ztracené umění. Malé úsilí být laskavý a ohleduplný může přispět k tomu, že svět (a vaše každodenní interakce) bude o něco jasnější!
Přinesme tedy zdvořilost zpět do módy, jeden malý skutek laskavosti za druhým. Kdo se přidá?