Důchodci budou muset opakovat autoškolu. Někteří už neumí řídit, přijdou o řidičák


Hashtagy článku: #Důchodci #Řidičský průkaz
reklama
1/5 - (1 vote)

S prodlužující se střední délkou života je ovlivněna nejen udržitelnost důchodového systému, ale i řada dalších problémů, se kterými se bude muset společnost v následujících letech vypořádat. Jedním z nich je, zda starší člověk stále sedí za volantem auta, nebo za jakých podmínek.

Někteří to už nemají

Pravdou je, že přibývá případů, kdy se starší člověk již dokonale neorientuje a například začne na nebezpečném místě otáčet vozidlo, nebo na dálnici přejde rovně do protisměru. Pak představuje nebezpečí nejen pro sebe, ale i pro své okolí. A to je potřeba řešit.

Toto téma již nastolila Evropská unie, která se problémem zabývá a zdá se, že našla poměrně účinný způsob, jak celou záležitost upravit. Lidé starší 70 let musí projít určitým testem, aby se zjistilo, zda ještě zvládnou plně ovládat vůz ve všech možných situacích. Nepůjde o jednorázovou akci, test či kontrola se bude opakovat každých pět let.

Není zcela jasné, jak by takový test mohl vypadat, jelikož ještě není vše plně dopracováno. Samotné členské země budou mít určitou dobrou vůli, která si bude moci v daném rámci definovat konkrétní podmínky. Není ale vyloučeno, že důchodci budou muset přijet třeba na zkušební jízdu a pak by se měla důkladná kontrola samozřejmostí.

Foto: Shutterstock

Pro jejich dobro

Je pravda, že všechny plány Evropské unie zdaleka nejdou správným směrem, ale v tomto případě lze jen tleskat. Mnoho lidí považovalo léčbu seniorů dlouhou dobu za problematické, ale nikomu se do této nepopulární záležitosti moc nechtělo.

Důchodci by to každopádně neměli vnímat jako něco namířeného proti nim. Naopak je to pro ně příležitost zůstat za volantem, jen aby dokázali, že na to ještě mají. Každý, kdo si chce udělat řidičák poprvé, totiž musí z nějakého důvodu složit určité zkoušky. A důvod je zde jednoznačně, protože s věkem různé schopnosti slábnou a mizí.

Foto: Shutterstock

Pokračujte ve čtení.
1/5 - (1 vote)
Autorský
článekCo si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučené k přečtení