Evropská unie chtěla vymazat Vánoce, jména i oslovení žen. Eurokomisařka pro rovnost z tohoto skvělého nápadu nakonec vycouvala

Členka Evropské komise Helena Dalli vypracovala příručku, podle které by čelní politici Evropské unie neměli říkat slova jako vánoční svátky, Vánoce či oslovovat mladé dívky jako slečny a ženy jako paní.
Hashtagy článku: #Evropská unie #Vánoce
zdroj: Twitter, Helena Dalli
reklama
5/5 - (4 votes)

Maltská eurokomisařka se koncem října pochlubila na svém Twitteru příručkou s názvem #UnieRovnosti. "Začleňování rovnosti do hlavního proudu znamená, že všechny produkty musí mít rozměry rovnosti včetně komunikace. Jelikož je naším cílem vést Evropskou unii v rovnosti, jsem hrdá na to, že mohu zveřejnit příručku inkluzivní komunikace Evropské komise," napsala Dalli na Twitteru.

Eurokomisařka dokument nakonec po kritice stáhla k přepracování, ale i tak způsobil bouři nevole, zejména v pro ni nedaleké Itálii.

Neříkejte Vánoce

Italští novináři ze serveru ilGiornale.it, kteří tuto příručku dostali do rukou, dokument prozkoumali a zjistili, že by členové Evropské komise neměli například používat slova jako vánoční svátky, protože by to mohlo pohoršovat lidi, kteří křesťanské Vánoce neslaví. Podle Dalli by bylo mnohem vhodnější říkat pouze "svátky".

Dalším úskalím pro rovnost v Evropské unii by podle interního dokumentu mohlo být oslovení...

Pokračování článku na další stránce

[nextpage]

Dalším úskalím pro rovnost v Evropské unii by podle interního dokumentu mohlo být oslovení "slečna" pro mladou dívku a "paní" u vdané ženy, příručka proto radí tyto problematické výrazy raději vůbec nepoužívat.

Příručka take nabádá se vyvarovat ve svých obecných frázích užití křesťanských jmén. Například u věty "Maria a John jsou mezinárodní pár" je poté podle eurokomisařky lepší použít "Malika a Julio jsou mezinárodní pár".

Na tuto příručka zareagovalo hned několik vrcholných italských politiků od konzervativců po levici, ohradil se i papež z Vatikánu.

Bývalý italský ministr vnitra Matteo Salvini si do eurokomisařky rýpnul...

Pokračování článku na další stránce

[nextpage]

"Matka Marie. Otec Josef. Ať žijí svaté Vánoce. Doufám, že to v Evropě nikoho neurazí," napsal například na svém Twitteru provokativně Matteo Salvini, který je šéfem konzervativní strany Liga severu.

"Musíme vždy nabízet inkluzivní komunikaci, abychom zajistili, že každý bude ctěn a uznáván ve všech našich materiálech bez ohledu na pohlaví, rasu nebo etnický původ, náboženství nebo vyznání, zdravotní postižení, věk nebo sexuální orientaci," obhajuje maltská politička svou příručku v úvodu dokumentu.

Dalli však poté, co schytala značnou kritiku od italských konzervativců, tamní levice až po papeže, svou příručku následně stáhla zpět k přepracování. "Byly vzneseny určité obavy ohledně některých příkladů uvedených v pokynech pro inkluzivní komunikaci. Tyto obavy zkoumáme s cílem vyřešit je v aktualizované verzi příručky," oznámila eurokomisařka pro rovnost na svém Twitteru.

reklama
Pokračujte ve čtení.
5/5 - (4 votes)
Autorský
článekCo si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučujeme
Doporučené k přečtení