Flegrovo desatero: Jak se vyhnout koronaviru

Evoluční biolog Jaroslav Flegr, který bije na poplach v otázce zastavení epidemie koronaviru, plní v současnosti titulky všech médií.
zdroj: Facebook, Jaroslav Flegr
reklama
5/5 - (3 votes)

Někteří mají Jaroslava Flegra takřka za blázna, který zbytečně straší, jiní berou jeho názory a výpočty vážně. Pravdou je, že právě jeho výpočty už v minulosti na rozdíl například od věštění Soni Pekové, vyšly.

Co tedy Jaroslav Flegr radí dělat a nedělat, abychom se vyhnuli nákaze?

Flegrovo desatero

1. Zachovávat sociální distanc – nepřibližovat se k jiným lidem blíže než na 2 metry a nedotýkat se jich.

2. Umývat si ruce mýdlem, jakmile se dotknete předmětů, kterých se dotýkali jiní lidé.

3. Doma i kdekoli jinde desinfikovat sdílené předměty (klávesnice a podobně).

4. Nosit kvalitní roušku, nejlépe s nanovlákny a vyžadovat, aby roušky nosili lidé ve vašem okolí.

5. Nevycházet mezi lidi, když to není nezbytně potřeba. V rámci možností pracovat z domova, a to i za cenu změny zaměstnání či dokonce povolání.

Pokračování článku na další stránce

[nextpage]

6) Nakupovat vše co lze pouze po internetu.

7) Nezúčastňovat se žádných hromadných akcí – hromadná akce se rozumí cokoli, kde je více než 5 lidí. To samé vyžadovat od členů domácnosti.

8) Větrat a udržovat v místnostech vysokou relativní vlhkost (nad 40%), například tím, že budete mít v místnostech nastavenou nižší teplotu a budete tam nosit teplé oblečení. V suchu kapénky vysychají a virus se udrží ve vzduchu dlouho a doputuje na delší vzdálenost.

9) Udržovat se v dobré fyzické kondici – jíst dost zeleniny, ovoce, vitamínů (především D a C – obojí jen v doporučeném denním dávkování), pohybovat se na čerstvém vzduch v místech, kde nejsou lidi. Dostatečně odpočívat a spát.

10) Udržovat se v dobré psychické kondici – komunikovat telefonicky či elektronicky s přáteli, známými a příbuznými, přednostně s těmi dříve narozenými, konzumovat na dálku kulturu (hudbu, divadlo, filmy) číst knihy, vzdělávat se, pomáhat druhým, snažit se si dělat v rámci možností radost.

reklama
Pokračujte ve čtení.
5/5 - (3 votes)
Autorský
článekCo si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučujeme
Doporučené k přečtení