Honza má ALS a stál před rozhodnutím podstoupit eutanazii, ale chtěl ještě vidět svou dceru. V úterý jeho manželka porodila


Hashtagy článku: #ŽádnéNicNásNenapadlo
reklama
5/5 - (1 vote)

Honza Kavalír, který dlouhodobě bojuje s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), se ocitl na životní křižovatce. Zvažoval asistovanou sebevraždu ve Švýcarsku, kde by mohl ukončit svůj život důstojně a vyhnout se dalšímu utrpení, které s sebou jeho nemoc nevyhnutelně přináší. ALS je progresivní neurodegenerativní onemocnění, které vede k postupné ztrátě kontroly nad svaly, a přestože člověku zůstává jasná mysl, jeho tělo přestává fungovat. Honza byl postupem času zcela odkázán na pomoc své manželky Martiny, která se z manželky stala i jeho opatrovatelkou.

reklama

Rodina Kavalírových prožívala dlouhé a těžké období plné nejistoty. Martina přiznala, že o Honzových úvahách ohledně asistované sebevraždy věděla dlouho. „Honza o tom hovořil už dlouho, ale vždy jsem doufala, že k tomu nedojde,“ uvedla Martina otevřeně. Bylo to těžké období plné osobních dilemat a neustálého rozhodování o tom, jak dál.

foto: instagram.com

Vše však změnila zpráva o Martinině těhotenství, která přišla těsně před stanoveným termínem cesty do Švýcarska. Narodila se jim dcerka Eliška, která se pro oba rodiče stala symbolem naděje a nového začátku. „Lásko naše, vítej na tomto světě. Ukážu ti všechno, co vím, a naučím tě vše, co budeš potřebovat. Byl to nejtěžší, ale zároveň nejkrásnější den v mém životě,“ sdílela Martina své pocity na sociálních sítích.

Narození Elišky změnilo směr, kterým se rodina ubírala. Zatímco dříve se zdálo, že se rozhodnutí o asistované sebevraždě nezadržitelně blíží, nová perspektiva života s dítětem přinesla rodině nejen radost, ale i novou naději. „Nic nás nemohlo připravit na to, co nás čekalo. Najednou jsem se stala nejen manželkou, ale i pečovatelkou,“ popsala Martina své zkušenosti s náročnou péčí o manžela, která jí byla přidělena osudem.

foto: instagram.com

Příchod Elišky se stal významným milníkem v životě rodiny Kavalírových. Po měsících příprav a psychických útrap, kdy rodina přemýšlela nad důstojným odchodem Honzy, se jim dostalo něčeho, co vůbec nečekali – zázraku nového života. Eliška pro ně znamená nový začátek a světlo v temnotě, které jim dává sílu překonávat další těžké chvíle spojené s progresí ALS.

ALS, známá také jako Lou Gehrigova nemoc, je nevyléčitelné onemocnění, které postihuje nervové buňky v mozku a míše, což vede k postupné ztrátě kontroly nad svaly a nakonec k úplné paralýze. Pro pacienty s ALS je ztráta samostatnosti obzvláště bolestivá a často se ocitají před složitými rozhodnutími ohledně svého života a důstojnosti. Pro Honzu bylo rozhodování o asistované sebevraždě pokusem udržet si kontrolu nad vlastním osudem, když jeho tělo postupně selhávalo.

foto: instagram.com

Možnost ukončit svůj život asistovanou sebevraždou je legální ve Švýcarsku, kam se mnoho lidí s nevyléčitelnými nemocemi vypraví, aby si zachovali důstojnost. Pro rodinu Kavalírových však bylo rozhodnutí neuvěřitelně složité a plné těžkých úvah. Nakonec ale láska a nový život, který přinesla Eliška, převážily nad rozhodnutím ukončit Honzův život v zahraničí.

Příběh rodiny Kavalírových je připomínkou toho, že i v nejtěžších chvílích může přijít nečekaná naděje. Přes všechny výzvy, které ALS přináší, našli Honza a Martina díky narození své dcery nový smysl života. Navzdory všemu, co jim osud přichystal, se Kavalírovi rozhodli pokračovat v boji a hledat radost i tam, kde by ji už mnozí nečekali.

Pokračujte ve čtení.

VRÁTIT SE NA PRVNÍ STRANU

5/5 - (1 vote)
Autorský
článek



Co si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučené k přečtení