I přes silný déšť se tisíce lidí seřadily, aby se staly dárci pro nemocného chlapce s akutní leukémií


Hashtagy článku: #ŽádnéNicNásNenapadlo
zdroj: foto: facebook.com/ koláž: bulwar.cz
reklama
Rate this post

Na ulicích Worcesteru se v dešti shromáždilo přes šest tisíc lidí, kteří se rozhodli podpořit pětiletého Oscara Saxelby-Leeho v jeho boji s akutní leukémií. Chlapcova jediná naděje spočívá v nalezení vhodného dárce kmenových buněk, což je klíčový krok k jeho uzdravení. Lékaři stanovili lhůtu tří měsíců od chemoterapie, během které je nutné podstoupit transplantaci. Pokud nebude dárce nalezen, šance na přežití se pro Oscara výrazně zmenší.

reklama

Přes nepříznivé podmínky se vytvořila obrovská fronta lidí, kteří byli ochotni čekat hodiny, aby darovali vzorek své krve. Tito lidé doufají, že jejich buňky budou geneticky kompatibilní a že mohou přinést malému Oscarovi šanci na nový život. Charitativní organizace DKMS, která organizuje podobné akce po celém světě, odebrané vzorky pečlivě testuje, aby zjistila, zda je mezi nimi vhodný dárce.

foto: facebook.com

Do této mimořádné akce se zapojili i studenti ze St. Edward Aldcorn School, kde Oscar navštěvuje předškolní zařízení. Ačkoli nemohli darovat krev, protože nedosahují potřebného věku, pomáhali jako dobrovolníci. Jejich podpora zahrnovala udržování pořádku na místě a šíření informací o tom, jak lze pomoci nejen Oscarovi, ale i dalším pacientům s rakovinou krve. Tito mladí dobrovolníci ukázali, že každý může přispět svým dílem k boji proti smrtelné nemoci.

Oscarův příběh zasáhl do srdcí nejen místních obyvatel, ale i lidí po celém světě. Jeho diagnóza přišla náhle a nečekaně právě na Štědrý den, kdy rodiče, 23letá Olivia Saxelby a 26letý Jamie Lee, doufali, že jejich syn pouze trpí chudokrevností. Krvavý test však ukázal mnohem horší realitu – Oscar trpí akutní leukémií, onemocněním, které drasticky narušuje produkci zdravých krevních buněk a oslabuje tělo.

I přes těžké chvíle, které Oscarova rodina zažívá, zůstávají jeho rodiče silní a doufají v zázrak. Když se jejich syn musel po diagnóze přemístit do Birminghamské dětské nemocnice, kde nyní oslavoval své páté narozeniny, bylo jasné, že klíčem k jeho uzdravení bude rychlá transplantace kmenových buněk.

foto: facebook.com

Oscarův příběh není ojedinělý. Akutní leukémie je jedním z nejčastějších druhů rakoviny u dětí, a přestože jsou léčebné metody čím dál úspěšnější, je klíčové najít dárce, který je geneticky co nejvíce kompatibilní. Tento proces je náročný, protože transplantace kmenových buněk vyžaduje dokonalou shodu mezi dárcem a pacientem, aby se zabránilo odmítnutí buněk tělem pacienta.

Lékaři vysvětlují, že nejideálnějšími dárci jsou lidé ve věku mezi 17 a 30 lety. Proto na akci přišli zejména mladí lidé, kteří chtěli pomoci. Charitativní organizace DKMS se dlouhodobě snaží vzdělávat veřejnost o tom, jak jednoduché a zároveň významné je darování kmenových buněk. Proces odběru je podobný darování krve a pro dárce nepředstavuje žádné zásadní riziko. Naopak, může doslova zachránit život.

Každá nová registrace potenciálního dárce přináší naději nejen Oscarovi, ale i dalším dětem trpícím akutní leukémií. I když se situace jeví jako dramatická, příběh malého Oscara ukazuje sílu komunity a ochotu lidí přispět k záchraně života, ať už deštěm či v jiných náročných podmínkách. Je to připomínka toho, že každý z nás může sehrát roli ve velkém boji proti nemoci, která nezná slitování.

Pokračujte ve čtení.

VRÁTIT SE NA PRVNÍ STRANU

Rate this post
Autorský
článek



Co si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučené k přečtení