Začátek péče a komplikace
Paní Mušková (58) žije ve velkoměstě se svým manželem. Její matka, která nedávno oslavila 88. narozeniny, strávila celý život na vesnici, kde s manželem postavili dům. Kvůli vzdálenosti přes 200 km bylo pro paní Muškovou náročné pravidelně dojíždět a starat se o matku, jejíž zdravotní stav se zhoršoval.
Matka byla nepořádná, nechtěla se koupat a dům byl ve špatném stavu. Paní Mušková musela o víkendech vše uklízet a starat se o matku, což ji vyčerpávalo. Proto se rozhodla požádat sousedku své matky o pomoc, ale i to se ukázalo jako neefektivní řešení.
Stěhování matky do města
Paní Mušková se rozhodla matku přestěhovat k sobě domů, což se ukázalo jako problematické. „Teď vím, že to byl opravdu špatný nápad a nevím, komu jsem tím vlastně chtěla pomoci, zda sobě, nebo mamince. Velmi ji miluji, ale už mi leze na nervy. Je horší než dítě a doma nám dělá peklo,“ svěřuje se v dopise.
Matka dělá velký nepořádek, odmítá se mýt a vstává velmi brzy ráno, což nutí paní Muškovou vstávat s ní. Bydlení ve třetím patře omezilo matčiny možnosti pohybu, a tak se stala prakticky vězněm v bytě.
Hledání řešení
Soužití se ukázalo jako nešťastné pro obě strany. Matka touží vrátit se na vesnici, ale dům je již prodán. Paní Mušková zvažuje využití peněz z prodeje domu na zaplacení pečovatelského domu pro matku, přestože se cítí provinile. „Myslím, že to bude nejlepší řešení, jsme obě tak unavené,“ píše.
Závěr
Příběh paní Muškové ilustruje, jak náročné může být pečovat o stárnoucí rodiče. Přestože je péče doma často považována za nejlepší řešení, někdy může být lepší volbou profesionální péče v pečovatelském domě, která zajistí potřebnou podporu a umožní rodinným příslušníkům zachovat si své duševní zdraví a vztahy.