Kdo může za nárust nakažených v Česku? Rádoby experti, kteří koronavirus zlehčují

Na téma koronavirus dostávali v uplynulých měsících v médiích velkou pozornost lidé, kteří jsou sice z lékařského prostředí, ale svými obory práci epidemiologů na míle vzdálení. Přesto jejich lékařský obor vzbuzoval u veřejnosti důvěru, ačkoliv jejich názory byly asi tak stejně relevantní jako názor zedníka na práci plynaře.
Hashtagy článku: #Česko
zdroj: Youtube 3x
reklama

Lidé jako například Soňa Peková, Jan Pirk, Jan Hnízdil, Roman Šmucler nebo Jan Žaloudík patří do skupiny mediálně vlivných lidí, kteří nákazu koronavirem ve svých projevech různě zlehčují, snižují jeho závažnost či odmítají opatření a nošení roušek.

Právě tito lidé a jim podobní se v posledních měsících nepřímo postarali o to, že naše společnost přestala být ostražitá a z nás premiantů jsme se v otázce zvládání epidemie koronaviru stali propadáky Evropy. Díky slovům podobných lidí jsme nabyli dojmu, že máme vyhráno, přestali jsme dodržovat rozestupy, začali se scházet ve velkém nebo jezdili na dovolené.

Pojďme se nyní blíže podívat, co řada různých expertů, kteří mají v poslední době velký mediální vliv, tvrdila a tvrdí.

Soňa Peková
Soňa Peková je česká molekulární genetička, která se mediálně proslavila tím, když ji ministr zdravotnictví neprávem nařknul, že se nakazila koronavirem při nesprávné manipulaci s virem. Nebyla to pravda a ministr se jí musel potupně omluvit.

Na základě této mediální výhry nad ministrem poté začala média doktorku zvát do různých diskuzí, kde například tvrdila, že tento typ koronaviru byl podle ní pravděpodobně vytvořen v čínské laboratoři. Tímto názorem se zalíbila zejména publiku, které se rádo chytá na konspirační teorie a různé dezinformace.

Pro její tvrzení se ale mezi vědci výraznější důkaz nenašel. Za tento výrok je i favoritkou na výhru anticeny Bludný balvan, která se uděluje za pseudovědeckou činnost.

Další tvrzení, které pravděpodobně mohlo mít vliv na ostražitost veřejnosti, kdy mohlo vyvolat falešný pocit bezpečí, bylo to ze 3.6.2020 pro Novinky.cz, kde tvrdila, že žádná druhá vlna neproběhne a vir do Vánoc zmizí. To, jak špatným prorokem byla, vidíme nyní s narůstajícími počty nakažených každý den.

Jan Pirk
Jan Pirk je přední a uznávaný český kardiochirurg. V posledních měsících se však začal míchat i do práce epidemiologů a začal komentovat téma koronavirus...

Pokračování článku na další stránce

reklama
Skóre: 5 (100%) hlasováno 5x
Autorský
článek
Co si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučujeme
Čtěte dál...