Kdo může za nárust nakažených v Česku? Rádoby experti, kteří koronavirus zlehčují

Na téma koronavirus dostávali v uplynulých měsících v médiích velkou pozornost lidé, kteří jsou sice z lékařského prostředí, ale svými obory práci epidemiologů na míle vzdálení. Přesto jejich lékařský obor vzbuzoval u veřejnosti důvěru, ačkoliv jejich názory byly asi tak stejně relevantní jako názor zedníka na práci plynaře.
Hashtagy článku: #Česko
zdroj: Youtube 3x
reklama
5/5 - (5 votes)

Lidé jako například Soňa Peková, Jan Pirk, Jan Hnízdil, Roman Šmucler nebo Jan Žaloudík patří do skupiny mediálně vlivných lidí, kteří nákazu koronavirem ve svých projevech různě zlehčují, snižují jeho závažnost či odmítají opatření a nošení roušek.

Právě tito lidé a jim podobní se v posledních měsících nepřímo postarali o to, že naše společnost přestala být ostražitá a z nás premiantů jsme se v otázce zvládání epidemie koronaviru stali propadáky Evropy. Díky slovům podobných lidí jsme nabyli dojmu, že máme vyhráno, přestali jsme dodržovat rozestupy, začali se scházet ve velkém nebo jezdili na dovolené.

Pojďme se nyní blíže podívat, co řada různých expertů, kteří mají v poslední době velký mediální vliv, tvrdila a tvrdí.

Soňa Peková
Soňa Peková je česká molekulární genetička, která se mediálně proslavila tím, když ji ministr zdravotnictví neprávem nařknul, že se nakazila koronavirem při nesprávné manipulaci s virem. Nebyla to pravda a ministr se jí musel potupně omluvit.

Na základě této mediální výhry nad ministrem poté začala média doktorku zvát do různých diskuzí, kde například tvrdila, že tento typ koronaviru byl podle ní pravděpodobně vytvořen v čínské laboratoři. Tímto názorem se zalíbila zejména publiku, které se rádo chytá na konspirační teorie a různé dezinformace.

Pro její tvrzení se ale mezi vědci výraznější důkaz nenašel. Za tento výrok je i favoritkou na výhru anticeny Bludný balvan, která se uděluje za pseudovědeckou činnost.

Další tvrzení, které pravděpodobně mohlo mít vliv na ostražitost veřejnosti, kdy mohlo vyvolat falešný pocit bezpečí, bylo to ze 3.6.2020 pro Novinky.cz, kde tvrdila, že žádná druhá vlna neproběhne a vir do Vánoc zmizí. To, jak špatným prorokem byla, vidíme nyní s narůstajícími počty nakažených každý den.

Jan Pirk
Jan Pirk je přední a uznávaný český kardiochirurg. V posledních měsících se však začal míchat i do práce epidemiologů a začal komentovat téma koronavirus...

Pokračování článku na další stránce

[nextpage]

Jan Pirk
Jan Pirk je přední a uznávaný český kardiochirurg. V posledních měsících se však začal míchat do práce epidemiologům a začal komentovat i téma koronavirus. Jan Pirk dlouhodobě kritizuje opatření vlády a je velkým zastáncem promoření obyvatel.

"Sklízíme, co jsme zaseli. Ve Švédsku to byl malér, v New Yorku také, ale teď jsou vysmátí. Jsou promoření. Je pravda, že v New Yorku to tehdy bylo těžké. Bohužel se v takové chvíli stane, že ohrožení lidé zemřou. U nás zkrátka zemřou jen o tři měsíce později. Ale hospodářský dopad u nás bude desetkrát horší než tam. U nás bude krize trvat rok, zatímco tam trvala jen chvíli," prohlásil Jan Pirk 18.9.2020 pro Extra.cz.

To, že by Švédové nyní byli tzv. promoření a teď už budou v "klidu" žít normálním životem, není v žádném případě jisté. Pořád platí, že k dnešnímu dni má Švédsko 10 krát více obětí než má Česká republika. I když v březnu tamní vláda nic nezavírala, nepřikazovala, tak jsou na tom ekonomicky velmi podobně jako zbytek Evropy, protože Evropské unie je jednoduše ekonomicky velmi provázaná.

Navíc to, že první vlna ve Švédsku trvala dlouho a teď možná končí, v žádném případě neznamená, že už v říjnu či listopadu nemůže nastat i zde druhá vlna a že Švédsko na tom nemůže být v konečném důsledku ještě výrazně hůře než ostatní.

Zastánci promořenosti automaticky počítají s tím, že se u promořeného obyvatelstva vytvoří kolektivní imunita, ale kolektivní iminitu u tohoto typu koronaviru zatím vědci nepotvrdili. Ke kolektivní imunitě je potřeba, aby se v těle udržely protilátky delší dobu, ale zatím to vypadá, že u tohoto onemocnění koronavirem má člověk protilátky jen po krátkou dobu. Ve světe poté není raritou opětovná nákaza u stejného člověka.

Jan Hnízdil
Jan Hnízdil je známý český celostní a rehabilitační lékař, jeden z průkopníků české komplexní a psychosomatické medicíny. V poslední době je však také známým odpůrcem roušek a...

Pokračování článku na další stránce

[nextpage]

Jan Hnízdil
Jan Hnízdil je známý český celostní a rehabilitační lékař, jeden z průkopníků české komplexní a psychosomatické medicíny. V poslední době je však také známým odpůrcem roušek a odpíračem jejich přínosu v eliminaci šíření nákazy.

"Povinné roušky jsou zvrácenost, pitomce ze sebe dělat nenechám," řekl veřejně 15.9. Jan Hnízdil. Svým pacientům dále výslovně v rozhovoru pro Extra.cz radí bojkotovat nařízení nošení roušek.

Většina zemí postupně zavedla povinnost nošení roušek a panuje shoda nad jejich přínosem v zastavení šíření nákazy.

Roman Šmucler
Roman Šmucler je český zubní lékař a známý moderátor. Tohoto času i zároveň prezident České stomatologické komory. Patří mezi velké kritiky vlády a jejích opatření.

Na konci května přirovnal dle článku webu Forbes tehdy řádné nošení roušek k osmašedesátému a nástupu normalizace, kdy se o spoluobčanech v rouškách měl vyjádřit jako o těch, kdo "dobrovolně nosí náhubek". Zhruba v té době začali odpůrci nošení roušek nazývat roušku právě pejorativně "náhubkem" a začal tak pomyslný rouškový odboj.

Jan Žaloudík
Samotnou kapitolou pro sebe je poté senátor za ČSSD a bývalý ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně, který...

Pokračování článku na další stránce

[nextpage]

Jan Žaloudík
Samotnou kapitolou pro sebe je poté senátor za ČSSD a bývalý ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně, který o sobě prohlašuje, že je rouškofob, a že je potřeba koronavirus výslovně zlehčovat. Jako senátor tímto vysílá ke společnosti velmi negativní signál, který může mařit veškerou snahu o udržení epidemie pod kontrolou.

Závěrem

Velkou chybu udělala samozřejmě i vláda, která nezavedla povinné nošení roušek ve všech vnitřních prostorách již na konci srpna, kdy jí to radili ti, které měla poslouchat především - epidemiologové.

Vinu však neseme my všichni, každý z nás, kteří jsme polevili v ostražitosti a máme tendenci aktuální složitou situaci jakkoliv zlehčovat.

V přímém kontrastu oproti osobám kritiků či odpůrců poté působí biolog a parazitolog Jaroslav Flegr, který je zase extrémista z druhé strany, a kterému se dostavá mediální pozornosti v současnosti. Jeho katastrofické předpovědi si můžete přečíst zde.

reklama
Pokračujte ve čtení.
5/5 - (5 votes)
Autorský
článek



Co si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučujeme
Doporučené k přečtení