Podle nejnovějších výzkumů je to sluch. Odborníci z University of British Columbia nepochybují o tom, že mozek stále zaznamenává zvuky, i když tělo již nereaguje. Výzkum byl zveřejněn v roce 2020.
Poslední smysl
Rodiny často mluví se svými blízkými těsně před smrtí. To lékaři doporučují – i když člověk zemře, už nám není schopen odpovědět, stále nás slyší.
Studie ukázala, že mozky umírajících lidí stále reagují na zvuk. Zahrnovalo 17 zdravých kontrol, osm pacientů v hospici s odpovědí a pět pacientů z hospice, kteří nereagovali.
Zdraví a citliví pacienti byli požádáni, aby spočítali, kolik písní jim bylo předloženo, například měnící se tóny během studie.
Odborníci zjistili, že vzorce mozkové aktivity u pacientů, kteří nereagovali, se příliš neliší od vzorců pozorovaných u zdravých pacientů.
"Poskytli jsme důkazy o tom, že alespoň několik umírajících pacientů z hospice, když není schopen reagovat na verbální podněty od rodiny nebo pečovatelů, zdá se, že slyší a nervově reaguje na sekvence jednoduchých sluchových podnětů." - upozorňuje Lawrence Ward, hlavní autor studie a profesor na University of British Columbia.
Příbuzní by se proto měli soustředit na rozhovor a mluvit s člověkem, který opouští tento svět. Zatím však odborníci nejsou schopni říci, zda těmto slovům rozumí. Jisté je jen to, že se k nim zvuk dostane.
Sdílejte tuto důležitou informaci s ostatními!
Zdroj: o2.pl
zdroj: www.webniusy.com