Západní hodnotou je například satira
Ač byly kresby Charlie Hebdo sebevíc šokující, příčinou masakru bylo nepochopení "satiry". S tím má problém bohužel hodně muslimů, protože vše si berou nadmíru osobně vůči své víře a hodně věcí je uráží. S jistou nadsázkou řečeno, je častokrát velmi těžké muslima neurazit...
Ale neplatí to rozhodně u každého, což dokazuje i tento muslim na videu se svými názory, který u sebe, či své víry uplatňuje naopak strašně důležitou a mnohdy absentující věc - sebekritiku. To souvisí asi i s největším problémem islámu, tím jsou totiž velmi početné úrovně a formy jeho vyznávání. Je tak velmi těžké pro obyčejného evropana rozlišovat u muslima radikalistu nebo obyčejného člověka, který je například pouze muslimem tím, že se tak narodil. Pro evropana mají všichni stejný jmenovatel a tím je islám.
Větve a formy islámu
V první řadě jsou tu sunnité a šíité. Šíitů, kteří se považují všeobecně za ty "umírněnější" je asi jen 10-15% z celkového počtu. Dále jsou tu různé větve a formy. Sunnitskou formou islámu je například wahhábismus - vyznačující se přísným lpěním na islámských pravidlech, který je v Saudské arábii. Šíitskou větví jsou například alavité (sunnité je vnímají jako kacíře) v Sýrii. Dalším poznatkem je, že sunnité většinou bojují právě se šíity.
Překvapí tedy někoho, že velký zájem, ba možná největší o svržení syrského prezidenta Bašára Assada (šíit z větve alavitů) usilují země, kde vládnou sunnité - Turecko a především Saudská arábie, kde je uplatňována ortodoxní forma wahhábismu? Ani náhodou to není náhodou.
Pro evropany je velmi složité v praxi rozlišit radikalistu (teroristu), wahhábistu, islámského fanatika, podporovatele šaríi, tichého podporovatele (který pouze schvaluje, ale nekoná) a mnohé a mnohé další od normálních muslimů, kteří chtějí žít na západě klidný život v míru jako ostatní. Pro mnohé je to bohužel nerozlišitelné.
Kdo však složitou problematiku islámu vyřeší, zaslouží si Nobelovu cenu za mír místo Obamy.