Nechcete platit za jízdenku v MHD? Zde je návod! Mladý "právník" vyškolil policajty i revizora

Před rokem to byl kulturista Filip Grznár, který zazářil na obloze Youtube. Letošní kometou je jednoznačně "právník" školící pražské policisty s přezdívkou MikeJePan, který se používané právní kličky naučil dle svých slov pouze z internetu.
zdroj: Youtube, MikeJePan 2x
reklama
3/5 - (10 votes)

Oba jsou si ve svém vystupování v lecčem podobní, používají ve videech sprostá slova, kterými častují nejen své oponenty a někdy působí až arogantně - zdá se, že poptávka společnosti po hrdinech s podobnými rysy tu asi je.

Na jednu stranu je dobré, že lidé mají možnost takto širokospektrově získat nějaké větší povědomí o právu jako takovém, horší už je to, že postupně tak ztrácí povědomí i o nějaké morálce, která by měla být samozřejmostí. Kromě svých práv by totiž lidé měli znát i své povinnosti. Vždycky tomu bylo tak, že za chyby se platí, pokud se však podíváte na následující video, tak zjistíte, že tohle už zřejmě v současném světě neplatí. Stačí znát a umět použít právní kličku...

Incident s revizorem a následná odtahovka

Celé 20ti minutové video začíná na Václavském náměstí incidentem autorova kamaráda, který si nekoupil lístek a revizor se jej snažil zastavit, přičemž odmítl zaplatit pokutu, či předložit občanský průkaz. Následně na místo přijíždí Mike s oslovením, že je revizor jenom "čur*k" a následně dává dokonalý návod všem nepřizpůsobivým, jak nejen že neplatit, ale vyjít z toho beztrestně. Revizoři se ne vždy chovají sice mile, ale je to zřejmě způsobeno i pochopitelnými negativními zkušenostmi s černými pasažéry, stále dělají pouze svou práci a tou je zkontrolovat cestujícího, zda-li má jízdenku, případně dle jízdního řádu pokutovat. To, že revizoři nemají příliš pravomocí je věc druhá, možná se díky podobnému jednání více lidí i dočkáme nepříjemnější doby, kdy bude v každém voze MHD policista, či bude jízdné řešeno například nástupem pouze u řidiče, či kontrolorem/revizorem přímo u každých dvěří.

Později se dostáváme na stejném místě k problému číslo 2, kdy Mike svými dvěma auty stojí na místě vyhrazeném pro vozy policie. Strážnici Městské policie následně zavolali odtahovku, když dojela, Mike usadil do aut své kamarády, aby nemohlo dojít k odtahu. Policisté je však mohli vyzvat k vystoupení a předložení dokladů, pokud by tak neučinili, mohla přijít druhá výzva s výstrahou, že mohou být předvedeni k zjištění totožnosti na stanici, mohli by v konečném důsledku skončit i na cele nebo jim být uložena pokuta. Pokud by se v autě zamkli, mohlo dojít k rozbití okénka, protože pokud policisté neznají totožnost, nemohou vědět, zda-li daná osoba není například v pátrání nebo na útěku ve výkonu trestu. Zákonné důvody si policisté mohli obhájit, ale neudělali to. Mike je tedy v tomto případě opravdu dokonale vykoupal a vyškolil - buď nevěděli o svých pravomocech (jako mnohdy naopak samotní lidé při jednání s policií) nebo se prostě báli jednat ostřeji, když byla přítomna kamera.

Závěrem

Nejvíce nás zaujal komentář nejmenované slečny k dané situaci: "Tady hezky narážíme na souboj vlastního svědomí vs. výklad práva, chlapečci hledají kličky, někdo neuzná chybu, zná zákoník a je venku... pěkné a odporné zároveň... pro mě spíše odporné", s čímž se nedá jinak než souhlasit.

Ovšem tento byznys model jistě zajistí autorovi vysokou sledovanost na Youtube, vždyť dříve natočený videoklip, který můžete vidět níže má již téměř milion zhlédnutí. Měl by se však zamyslet, co předává ostatním, nepřenáší na ně totiž jen znalost práva, či různé právní kličky, ale hlavně také chování. Lidé totiž často své "hvězdy" rádi napodobují...

reklama
Pokračujte ve čtení.
3/5 - (10 votes)
Autorský
článek



Co si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučujeme
Doporučené k přečtení