Po několika hodinách porodu přišli do nemocnice její otec a sestra. Vzhledem k pravidlu o maximálně dvou návštěvnících musel bývalý partner odejít. Požádala ho, aby během této doby odvezl televizi domů a nainstaloval dětskou autosedačku, aby bylo vše připraveno na propuštění z nemocnice.
Po návštěvě rodiny mu poslala zprávu, že se může vrátit. Asi po 20 minutách se objevil zpět na pokoji s televizí v ruce. Následovala hádka, během níž jí vyčetl, že by měla být vděčná za jeho přítomnost u porodu a že se ho snaží znepříjemnit. Když odmítl televizi odnést nebo odejít, požádala zdravotní sestru, aby ho vykázala. Při odchodu jí vyhrožoval soudem o svěření dítěte do péče.
Přítomnost blízké osoby u porodu je pro rodičku často významnou psychickou podporou. Nejčastěji tuto roli zastává otec dítěte, ale může to být i jiná blízká osoba, jako matka, sestra nebo kamarádka. Doprovod by měl respektovat pokyny zdravotnického personálu a svým chováním nenarušovat průběh porodu.
Nemocnice mají právo vykázat doprovod, pokud jeho chování narušuje poskytování zdravotní péče nebo je nevhodné. Doprovodná osoba je povinna respektovat všechny pokyny ošetřujícího personálu a nesmí zasahovat do činnosti lékařů a porodních asistentek.
Přítomnost podpůrné osoby u porodu může pozitivně ovlivnit průběh porodu. Podle studií může kontinuální podpora během porodu snížit potřebu císařského řezu o 39 % a zvýšit pravděpodobnost spontánního vaginálního porodu o 15 %. Také se snižuje potřeba použití syntetického oxytocinu nebo medikamentózního tlumení bolesti.
V tomto konkrétním případě však chování otce dítěte neodpovídalo podpoře, kterou rodička potřebovala. Jeho jednání vedlo k napětí a stresu v již tak náročné situaci, což mohlo negativně ovlivnit její porodní zkušenost.
Příběh této mladé matky zdůrazňuje důležitost empatie, podpory a respektu během porodu. Doprovod by měl být připraven poskytnout rodičce potřebnou oporu a vytvářet pozitivní a podpůrné prostředí pro příchod nového života na svět.