Opakované záplavy
První povodeň zasáhla Blížejov dne 21. května po silném přívalovém dešti, který trval přibližně dvě hodiny. „Voda jde z polí, kde je zasetá kukuřice. Oba rybníky přetékají. Na vsi u přejezdu je třicet čtyřicet čísel,“ popsal tehdy starosta Jiří Červenka. Nejvíce postiženi byli obyvatelé domova s pečovatelskou službou, který se nachází blízko kukuřičného pole.
Třetí povodeň v řadě
Situace se zopakovala 2. června a opět 27. června, kdy obcí prošla zatím největší povodeň. „Pršet začalo v Blížejově už kolem jedné hodiny odpoledne, kdy přišly po sobě dvě bouřky s obrovským lijákem,“ uvedli místní. Hnědá voda z polí se valila nepřetržitě přes obec, což způsobilo, že některé domy byly opět zatopené.
Příčiny povodní
K hlavním příčinám opakovaných povodní patří „špatné osevní postupy a obrovské množství kukuřice, která nezachycuje vodu,“ vysvětlil jeden z místních obyvatelů, specialista na zemědělství. Jílovito-písčitá půda na polích rychle nabobtná a vytváří rychlé splavy, které stékají ze svahu přímo do obce.
Zoufalství a volání po pomoci
Místní obyvatelé jsou zoufalí. „Je to neštěstí, už se to letos děje potřetí během krátké doby. Jsme z toho už zoufalí, protože se to jenom zhoršuje,“ stěžovala si jedna z místních obyvatel. Přes den pomáhala sousedům, jimž blesková povodeň opakovaně poničila zahradu, bazén a stodolu. Mnoho dalších obyvatel má zatopené byty.
Práce hasičů
Hasiči měli plné ruce práce až do večerních hodin. „Takhle hrozné to tu ještě nebylo. Ani nevím, kolik nás tady přesně je a pomáhá, ale je to určitě největší povodeň,“ uvedl jeden z hasičů. Obec zůstala několik hodin odříznutá od okolního světa. Auta byla uvězněná v ulicích, některá se dokonce zcela potopila. Situace se uklidnila až v podvečerních hodinách.
Jaká opatření mohou místní úřady přijmout, aby se zabránilo dalším povodním v Blížejově?