OSCAŘI 1975: GALAVEČER, KTERÝ DODNES ROZDĚLUJE FANOUŠKY I KRITIKY!

Publikováno 03.06.2025
Autor:
Hashtagy článku: #ŽádnéNicNásNenapadlo
reklama
3/5 - (2 votes)

Dustin Hoffman: Rebel večera

reklama

Jednou z největších hvězd večera byl Dustin Hoffman, nominovaný za svůj výkon v životopisném snímku Lenny. Přestože měl šanci získat Oscara, do samotného ceremoniálu se mu příliš nechtělo. Akademii otevřeně kritizoval a nebál se označit slavnost za „ošklivou, groteskní a nevkusnou“, přirovnávaje ji k soutěži krásy.

Jeho slova neunikla ani moderátorovi večera Bobu Hopeovi, který sarkasticky poznamenal: „Pokud dnes večer vyhraje Dustin Hoffman, vezme si ho jeho přítel George C. Scott.“ Právě Scott v roce 1971 odmítl převzít Oscara, což Hope vtipně připomněl.

Nakonec si Hoffman sošku neodnesl, ale večer zdaleka nebyl o nic klidnější.

Frank Sinatra v problémech na pódiu

V roce 1975 měl Frank Sinatra na pódiu očividně těžký večer. Působilo to, že není úplně střízlivý, pletl si repliky a vtipkoval na účet svých italsko-amerických spoluobčanů. Diváci v sále bučeli a kritik Roger Ebert později večer popsal jako „trapnou podívanou“. Sinatra svými poznámkami rozhodně neoslnil a situace se brzy vyostřila ještě víc.

Politika na jevišti: Válka ve Vietnamu

Ačkoliv se často říká, že Oscaři bývali apolitičtí, právě rok 1975 to vyvrací. Dokumentarista Bert Schneider, který převzal Oscara za dokument Hearts and Minds, neváhal zmínit Vietnam:

„Je ironií osudu, že jsme se zde sešli v době, kdy se Vietnam chystá k osvobození.“

Ještě kontroverznější bylo, když přečetl telegram od velvyslance Vietkongu, který děkoval americkému protiválečnému hnutí. To už bylo příliš i na Boba Hopea, který o hodinu později nechal přečíst veřejné distancování Akademie od politických výroků.

Shirley MacLaineová a Warren Beatty na to reagovali podrážděně. „Jsem členkou Akademie a nikdo se mě neptal,“ pronesla McLaineová jízlivě.

Ingrid Bergmanová: Pokání Hollywoodu

Během večera zazářila i Ingrid Bergmanová, která získala Oscara za vedlejší roli ve filmu Vražda v Orient expresu. Ve svých 59 letech sklidila ovace ve stoje, přesto však během děkovné řeči poznamenala, že si ocenění více zasloužila její kolegyně Valentina Corteseová.

Mnozí vnímali toto ocenění jako určitou nápravu Hollywoodu za to, jak se k ní zachoval v roce 1949, kdy ji po skandálním románku s režisérem Robertem Rossellinim zavrhl.

Fotografie, která se stala legendou — i terčem kritiky

Nejvíce emocí dnes ale stále vyvolává jedna jediná fotografie: Jon Voight a Raquel Welchová pózující v zákulisí. Jon v klasickém smokingu, Raquel v odvážných růžových šatech, které vzdorovaly gravitaci.

Ačkoliv snímek pro mnoho lidí představuje symbol elegance a krásy tehdejšího Hollywoodu, na sociálních sítích se stal předmětem vášnivých debat. Někteří kritici tvrdí, že Voightovo objetí působí až příliš intimně a nevhodně, jiní ho naopak hájí s tím, že tehdejší společenské normy byly jiné a že na fotce není nic pohoršujícího.

„Pokud jste v té době nebyli, nemáte na to názor,“ reagoval jeden z komentátorů.

Galavečer, který vstoupil do historie

Předávání Oscarů v roce 1975 bylo večerem, na který se dodnes vzpomíná. Mělo vše – skvělé filmy, jako například Kmotr II, politické napětí, osobní střety, i špetku skandálu. Byla to éra, kdy filmové hvězdy měly noblesu, charisma a přitahovaly pozornost milionů fanoušků po celém světě.

A i když od tohoto večera uplynulo téměř 50 let, jeho odkaz, fotografie i kontroverze stále žijí dál.



3/5 - (2 votes)
Autorský
článek



Co si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučené k přečtení