Přinášíme vám fascinující a tragický příběh Mary Ann Bevanové


Hashtagy článku: #ŽádnéNicNásNenapadlo
reklama
Rate this post

Mary Ann Bevan, jedna z těchto „zvláštních“ lidí, si vysloužila titul „Nejošklivější žena na světě“ a její fascinující životní příběh a tragický konec ukazují, proč na ni nikdy nesmíme zapomenout.

reklama

Jedinci různých etnik nebo s různými fyzickými schopnostmi lidi vždy fascinovali – ale vystavovat je na veřejnosti a vydělávat na nich peníze je něco, co je špatné, bez ohledu na to, o jakém časovém období mluvíme.

V 19. století se publikum scházelo, aby vidělo lidi s deformacemi; dnes je to prostě nemyslitelné. „Freak show“ byly extrémně populární od 40. let 19. století do 40. let 20. století a vykořisťování za účelem zisku nebylo považováno za eticky nemorální.

Proto možná není až tak překvapivé, že příběh Mary Ann Bevan začíná právě v tomto konkrétním časovém období. 20. prosince 1874 se v Plaistow ve východním Londýně ve Spojeném království narodila Mary Ann Webster.

V této době bylo obvyklé, že prakticky každá dělnická domácnost měla hordy dětí. Mary Ann Websterová byla jedním z osmi dětí – z nichž šest byli bratři – a vyrostla stejným způsobem jako její sourozenci.

Když její bratři dosáhli dospělosti, dostali práci, aby uživili rodinu. Mary Ann však měla jiné možnosti. Úchvatná brunetka vystudovala lékařskou fakultu a jako zdravotní sestra začala pracovat v roce 1894. V tomto období života měla před sebou zářivou budoucnost.

Byla to krásná mladá dáma s jemnými rysy, která bydlela v Londýně a měla slušné vzdělání. Ekonomicky úspěšné město se vyvinulo v centrum současného světa.

Když se Mary Ann v roce 1902 provdala za Thomase Bevana, zažila i lásku. Během manželství měli čtyři děti a byli spolu velmi spokojeni. Ale bohužel, dobré dny neměly trvat věčně. Poté, co spolu strávili 14 let, Thomas utrpěl mrtvici a zemřel. Mary Ann byla naštvaná a také zůstala sama se svými čtyřmi dětmi.

Bohužel se potýkala i s jinými problémy. Těsně poté, co se provdala za Thomase, začala pociťovat určité fyzické problémy a jak roky plynuly, byly jen horší.

Mary Ann začala vykazovat příznaky akromegalie, když jí bylo asi 32 let. Když se objevily první příznaky, musela být zděšena a naneštěstí nebylo jednoduché najít pomoc pro tento neobvyklý stav.

Akromegalie byla v té době neznámou nemocí a lékaři věděli jen málo o tom, jak ji léčit. Při onemocnění známém jako akromegalie tělo nadměrně produkuje růstový hormon, který způsobuje rozšíření tělesné tkáně a kostí. Je to hrozný stav, který často způsobuje, že ruce a nohy jednotlivce, který ji má, narostou na trojnásobek své normální velikosti.

Na rozdíl od toho, jak se nemoc často projevuje po pubertě, nemoc Mary Ann Bevan se projevila později v životě a měla dopad na její obličej. Jak bojovala s nemocí, její rysy se rozšířily a byly mužnější.

Nyní máme o této nemoci mnohem více znalostí. Jsme si například vědomi, že může postihnout šest z každých 100 000 lidí. Pokud se problém odhalí včas, dá se i léčit. Například, pokud se pacientům s akromegalií dnes dostane správné péče od samého začátku, jejich očekávaná délka života bude stejná jako u běžné populace.

Bohužel Mary Ann Bevanová by z takového lékařského pokroku neměla prospěch. Místo toho na ni měl tento stav významný negativní psychologický a ekonomický dopad.

Když byla vdaná za Thomase, situace nebyla tak špatná. Mary Ann byla kritizována, ale dokázala najít útěchu ve svém manželovi a její rodina jí poskytla pomoc.

Ale jakmile Thomas zemřel, věci se zhoršily a pro Mary Ann bylo těžké podporovat své děti. Nemoc vážně změnila její fyzický vzhled a zasáhla celé její tělo. Během několika let se z krásné mladé matky stala sklíčená, k nepoznání vdova.

Kvůli změně vzhledu ji už nikdo nechtěl zaměstnat. Mnozí z jejích zaměstnavatelů se vyděsili, když viděli velkou tvář Mary Ann, a nechtěli, aby pro ně pracovala deformovaná žena, která přitahuje pozornost.

Pak jednoho dne Mary Ann narazila na novinový inzerát, který navždy změnil její život. Inzerát zní takto:

"Hledá se: Nejošklivější žena." Nic odpudivého, zmrzačeného nebo znetvořeného. Garance dobrého platu a dlouhé angažmá pro úspěšného žadatele. Pošlete aktuální fotografii."

Claude Bartram byl osobou odpovědnou za reklamu. Byl agentem Barnuma a Baileyho, amerického cirkusu. Mary Ann neměla jinou možnost, než na inzerát odpovědět, protože její dluhy a závazky narůstaly.

Bylo to všechno o zajištění jídla pro její milované děti; nedělala to proto, aby se stala slavnou nebo bohatou. Mateřství bylo pro Mary Ann nejvyšší prioritou.

Bartram kontaktoval Mary Ann poté, co zaslala svou fotografii. Později se veřejnost v jejích obrazech dobře orientovala.

Ale zatímco většina lidí viděla jen děsivý obraz obrovské ženy, Bartram si toho všiml víc. V chování a rysech Mary Ann bylo možné najít nepovšimnuté prvky.

„Nebyla vůbec odpudivá. Měla typ obličeje, jaký obvykle najdete u obra, silnou, mužnou čelist, výrazné lícní kosti, nos a čelo, ale byla neposkvrněná, zdravá a silná. Řekla mi, že se jí nelíbí představa umístění na výstavě, je plachá a nechce být odloučena od svých dětí,“ vysvětlil později Bartram.

"Řekl jsem jí, že bude vydělávat 10 liber týdně po dobu jednoho roku, cestovní výdaje a všechny peníze z prodeje svých pohlednic, aby mohla zajistit vzdělání svých dětí."

Ale zatímco mnoho lidí vidělo jen děsivý obrázek obří ženy, Bartram viděl něco víc. Ve tváři a osobnosti Mary Ann byly detaily, které zůstaly nepovšimnuty.

Když Mary Ann cestovala lodí přes Atlantik v roce 1920, byla již známá, když přistála v New Yorku. Jelikož byla Mary Ann označena jako „Nejošklivější žena na Zemi“, objevila se na titulní straně téměř všech novin ve Velkém jablku.

Mary Ann se stala obrovskou senzací v cirkusu Coney Island, který vlastnil úspěšný showman z Missouri Samuel Gumpertz.

V konkurenci vousatých dam, siamských dvojčat a dalších jedinců s různými fyzickými omezeními nováček z Anglie předčil své cirkusové kolegy a hlavní atrakcí se stala Mary Ann.

Několik jednotlivců však protestovalo proti nemorálnosti používání cirkusových umělců jako rekvizit. Dokonce i v 19. století měli lidé silné pocity proti zneužívání postižení podivínských umělců k finančnímu zisku. Harvey Cushing, renomovaný neurochirurg, zasáhl a řekl jim, aby nechali Mary Ann na pokoji.

„Tato nešťastná žena, která sedí v doprovodné show Ringling Brothers ‚mezi Fat Lady a Armless Wonder‘ a ‚zasahuje do bílých krajkových klobouků, vlněných palčáků a vysokých šněrovacích bot‘, má příběh, který má daleko k veselí.

„Ona, dříve energická a dobře vypadající mladá žena, se stala obětí nemoci známé jako akromegalie,“ napsal v dopise magazínu Time.

Do cirkusu však nadále chodili běžní lidé a režiséři vydělali jmění. Je smutné, že Mary Ann měla v New Yorku hodně co řešit. Byla stvořena, aby se oblékala více mužně, aby vypadala méně přitažlivě a žensky. Navíc musela snášet vtipy a poznámky, což nepochybně snižovalo její pocit hodnoty.

Objevila se však výhoda, která ji přesvědčila, že se to vyplatí. Daily Star tvrdí, že Mary Ann vydělala téměř 590 000 dolarů, když pracovala pro cirkus. Zažila toho hodně, ale také docela zbohatla. Dokonce nabídla, že prodá své pohlednice a přitom se roboticky šklebí.

S penězi mohla Mary Ann poslat své čtyři děti do anglické internátní školy. Největším děsem matek je nepochybně opustit své děti na jiném kontinentu, ale Mary Ann byla nucena to udělat a nakonec udělala vše, co mohla, aby svým dětem zajistila lepší budoucnost.

Darující se Mary Ann byla příkladem skutečné krásy tím, že předvedla, jak to vypadá, obětovat vše pro ty, které milujete.

V roce 1925 se vrátila do Francie, aby se zúčastnila výstavy, ale zbytek života strávila životem v New Yorku a prací na Coney Island Dreamland Show.

Mary Ann zemřela přirozenou smrtí v roce 1933. Mary Ann zemřela ve věku 59 let a její děti splnily její umírající přání, aby byla pohřbena ve své rodné zemi. V současné době je pohřbena na hřbitově Ladywell a Brockley v jižním Londýně.

Nevím jak vy, ale já respektuji Mary Ann. Její vyprávění demonstruje neochvějné odhodlání, které musela zajistit pro svou rodinu. Musela pracovat, protože neexistovaly žádné výhody jako nyní. Byla matkou, která upřímně milovala své děti a stavěla ostatní před sebe.

Odpočívej v pokoji Mary Ann, zasloužíš si to.


Pokračujte ve čtení.

VRÁTIT SE NA PRVNÍ STRANU

Rate this post
Autorský
článek



Co si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučené k přečtení