Pronásledují člověka a pak bodnou. Agresivní sršně už jsou skoro v Česku

V poslední době byla v Evropě nekolikrát spatřena sršeň asijská, velice agresivní druh sršní, které pocházejí z asijského kontinentu. Tento agresivní druh sršně byl spatřen už i v Německu, pár set kilometrů od nás.
zdroj: Pixabay/Wikipedia
reklama
5/5 - (5 votes)

Oproti klasické sršni (sršeň obecná), kterou známe z Česka, je asijská sršeň nebezpečná i pro člověka.

"Naše" sršně útočí na člověka pouze v případě ohrožení, asijské sršně útoči i v případě, že se pouze přiblížíte k jejich hnízdu. Svou oběť pronásledují systematicky jako kořist, jakmile ji dostihnou, tak ji pobodají.

Sršeň z Asie byla poprvé spatřena v Evropě v roce 2004 ve Francii.

Od té doby postupuje Evropou rychlostí 100 kilometrů za rok, nyní by podle entomologů měly být tyto agresivní sršně 100 až 150 kilometrů za našemi hranicemi v Bavorsku.

zdroj: Wikipedia

Tento hmyz dělá problémy zejména včelařům. Sršeň asijská je totiž lovec a včely napadá ve velkém. Na sršně asijské by však měla platit větší zima, kterou by tento agresivní druh neměl přežít.

Asijské sršně vypouštějí ze svých bodců jed, který obsahuje peptidy a proteiny s enzymatickou funkcí. Peptidy jsou velmi podobné látkám při včelím bodnutí. Po bodnutí může stejně jako u ostatních druhů bodnutí dojít k alergické reakci, která může způsobit i smrt. Nebezpečné na asijských sršních je zejména to, že na vás mohou zaútočit zcela bezdůvodně a tak se jako alergik nemůžete jejich útoku příliš bránit.

reklama
Pokračujte ve čtení.
5/5 - (5 votes)
Autorský
článekCo si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučujeme
Doporučené k přečtení