Finanční srdce v metropoli
HDP na jednoho obyvatele v Praze je téměř čtyřikrát větší než v Karlovarském kraji. Medián mezd a průměrná výše starobního důchodu také ukazují velké rozdíly mezi kraji. Například v Moravskoslezském kraji jsou mzdy podprůměrné, ale důchody nadprůměrné, zatímco v Jihočeském a Jihomoravském kraji je to obráceně – platy jsou nadprůměrné, ale důchody podprůměrné.
Dlouhodobě nezaměstnaní
Dlouhodobá nezaměstnanost postihuje ty, kteří jsou mezi uchazeči o zaměstnání déle než rok. Důvodem může být exekuce, péče o dítě nebo další překážky v nalezení nové práce. Praha, Jihomoravský, Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj vykazují vysoký podíl dlouhodobě nezaměstnaných.
Naopak Pardubický kraj má nejmenší podíl dlouhodobě nezaměstnaných, následovaný Jihočeským a Zlínským krajem.
Příroda léčí
Úmrtnost na zhoubné novotvary je nejnižší v krajích s větším množstvím zeleně a přírody, jako jsou Zlínský, Královéhradecký kraj nebo Vysočina. Praha má podprůměrný výskyt rakoviny díky dostupné zdravotní péči a také nejnižší úmrtnost na nemoci oběhové soustavy, společně s Jihočeským a Plzeňským krajem.
Nejhorší situace ohledně rakoviny je v Ústeckém a Karlovarském kraji. Nemoci oběhové soustavy jsou nejrozšířenější v Moravskoslezském a Ústeckém kraji.
Trojlístek těžkého života
Kraje, které se často pohybují na chvostu statistik, jsou Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj. Výjimkou je nadprůměrný starobní důchod v Moravskoslezském kraji a vyšší podíl cizinců v Karlovarském kraji.
Podíl cizinců je jedním z parametrů, u kterých nelze jednoznačně říci, zda je vyšší číslo pozitivní nebo negativní. Co však lze zcela přesně konstatovat, je, že naděje na dožití při narození je v těchto krajích nižší než v Praze o téměř 3,5 roku jak u mužů, tak i u žen.