Stáli za 11. září teroristé? Připomeňte si minutu po minutě, co se odehrálo před 19 lety

Přesně před 19ti lety v ranních hodinách místního amerického času narazila dvě letadla typu boeing 767 do budov Světového obchodního centra, známého pod zkratkou WTC. Všude i u nás, běžělo nepřetržité vysílání z centra New Yorku, které se snažilo šokovanému světu sdělit, co se právě stalo.
zdroj: Youtube
reklama
5/5 - (2 votes)

Pojďme se podívat na to, jak jeden z nejhorších dnů americké historie probíhal...

Posloupná chronologie událostí od rána 11. září 2001:

"Všechny časy jsou místní časy v pásmu UTC-4 platném v době útoků na východním pobřeží USA. V České republice bylo tehdy o 6 hodin více.

7:58 Let United Airlines č. 175 se na letišti v Bostonu řadí do fronty letadel a čeká na povolení ke startu.
7:59 Let American Airlines č. 11 startuje z Bostonu do Los Angeles (na palubě 81 pasažérů, 2 piloti, 9členná posádka; typ stroje – Boeing 767).
8:10 Let American Airlines č. 77 startuje z Washingtonu, D.C. do Los Angeles (na palubě 58 pasažérů, 2 piloti, 4členná posádka; typ stroje – Boeing 757).
8:13 Boeing 767 na letu 11 se odchyluje z kurzu o 20° a přestává komunikovat s leteckou kontrolou (první náznak nestandardního chování; o 7 minut později navíc vypíná identifikační signál).

8:14 Let United Airlines č. 175 dostává povolení ke startu a vzlétá z Bostonu směr Los Angeles (na palubě 56 pasažérů, 2 piloti, 7členná posádka; typ stroje – Boeing 767).
8:20 Let American Airlines č. 77 startuje z Washingtonu, D.C. do Los Angeles (na palubě 58 pasažérů, 2 piloti, 4členná posádka; typ stroje – Boeing 757).
8:42 Poslední radiokomunikace letu č. 175 se zemí.// V té době Let United Airlines č. 93 konečně startuje z Newarku do San Franciska (na palubě 38 pasažérů, 2 piloti, 5členná posádka; typ stroje – Boeing 757). Má 42 minut zpoždění, díky pomalému provozu na letištní dráze.
8:46 Boeing 767 na letu 11 naráží v rychlosti 790 km/h do...

Pokračování článku na další stránce

[nextpage]

8:46 Boeing 767 na letu 11 naráží v rychlosti 790 km/h do severní věže WTC. Budova je zasažena mezi 94. a 98. patrem (kabina letadla zasáhla 96. patro). Dochází k okamžitému vznícení paliva a uvěznění všech lidí v patrech nad místem nárazu letadla.
8:51 Poslední radiokomunikace letu č. 77 se zemí.
9:02 Boeing 767 na letu 175 naráží v rychlosti 950 km/h (maximální cestovní rychlost v 35000 stopách je 913 km/h, při zemi je nižší) do jižní věže WTC mezi 78. a 84. patrem (kabina letadla zasáhla 80. patro). Náraz letadla v televizi v přímém přenosu vidí miliony lidí po celém světě. (Federální úřad USA pro letectvo s okamžitou platností uzavírá všechna letiště v New Yorku).

9:21 Všechny tunely a mosty v New Yorku jsou uzavřeny.
9:25 Federální úřad USA pro letectvo uzavírá americký vzdušný prostor a přikazuje všem vnitrostátním linkám okamžitě přistát.
9:27 Poslední radiokomunikace letu č. 93 se zemí.
9:29 Prezident George W. Bush poprvé po útoku promlouvá k národu, oznamuje, že se vrací do Washingtonu a že došlo k obrovské národní tragédii. První potvrzené zprávy naznačují minimálně 6 obětí a alespoň 1 000 zraněných.
9:37 Boeing 757 na letu č. 77 naráží do budovy Pentagonu. Je zabito všech 64 lidí na palubě a dalších 125 v budově.
9:45 Bílý dům a Kongres jsou evakuovány.
9:49 Všechna letiště v USA jsou uzavřena.
9:58 Operátor záchranného telefonního systému je informován pasažérem letu č. 93 o unesení letadla.

9:59 Jižní věž WTC se 56 minut po zasažení letadlem hroutí. Tragédii sledují miliony lidí po celém světě v přímém televizním přenosu. Dolní Manhattan je zahalen obrovským oblakem prachu.
10:03 Boeing 757 na letu č. 93 se zřítil do polí v Pensylvánii, 120 km jižně od Pittsburghu poté, co se pasažéři na palubě proti teroristům vzbouřili a pokusili se získat nad letadlem kontrolu. Evakuace sídla OSN a centrály NATO v Bruselu a uzavření všech hraničních přechodů USA s Mexikem.
10:10 Hroutí se část Pentagonu.
10:25 Objevuje se informace, že před Ministerstvem zahraničních věcí USA explodovala nálož (žádný zraněný).
10:28 Severní věž WTC se hroutí. Spolu s věží je zničen i...

Pokračování článku na další stránce

[nextpage]

10:28 Severní věž WTC se hroutí. Spolu s věží je zničen i přilehlý hotel Marriot.
14:00 Ukončení všech finančních operací na akciových trzích v USA.
14:21 Armáda USA rozmísťuje v okolí New Yorku a Washingtonu, D.C. raketový protiletecký systém.
14:40 První tisková konference po katastrofě vedená starostou New Yorku Rudolphem Giulianim.
16:25 Hlavní akciové trhy v USA potvrzují zastavení obchodovaní i na následující den.
17:25 Sedmačtyřicetiposchoďová budova č. 7 WTC se sesunula k zemi; na čtyřech místech budovy probíhaly menší izolované požáry; ostatní budovy centra jsou zničeny troskami z pádu Dvojčat – celé obchodní středisko je tedy zničeno; místo bývalého WTC později přijme název Ground zero).
20:30 Prezident USA George W. Bush přednáší v televizi svůj projev k národu."

zdroj textu: Wikipedia

Videa, která z různých úhlů zachycují hrůzostrašné momenty 11. září...

 

Čas 8:46 - první letadlo, které v náhodně pořízeném videoklipu naráží do severní věžě

Čas 9:02 - na videu zachyceném z okolní výškové budovy vidíme první věž, která se zmíta již 16 minut v plamenech a v dálce přilétá další letadlo, keré naráží do druhé věžě

Čas 10:28 - na videu pořízeném pouze 500 metrů daleko dochází ke kolapsu severní věže, která paradoxně spadla později, ikdyž letadlo do ní narazilo o 16 minut dříve než do jižní věže - to zřejmě způsobilo to, že náraz zasáhl vyšší patra a menší oblast než u věže druhé.

Následují záběry ze zpravodajství nic netušící televize CNN, které zachytilo náraz druhého letadla v přímém přenosu svého vysílání...

Pokračování článku na další stránce

[nextpage]

Vysílání nic netušící televize CNN od 8:40 do 10:11, které narušil první náraz letadla. V počátcích zpravodajství spekulovalo o omylu, teroristmi plánovaný útok si absolutně něpřipouštěli. V čase videa 15:40 dochází k nárazu druhého letadla v přímém přenosu a zpravodajství už začalo tušit, že toto již nebude náhoda.

Následující video zachycuje jedny z posledních záběrů ještě fungujícího WTC. Tyto záběry byly pořízeny 11. září, dvě a půl hodiny před nárazem prvního letadla. Budovy se již takto nikdy nerozsvítily.

Drsné záběry lidí skákajících z budov. V patrech nad místem, kde letadlo protlo budovu, je již nemohl nikdo zachránit.

Dokument s autentickými výpověďmi, který popisuje hrdiny z 88. patra severní věže, kterým se podařilo zachránit sebe i ostatní.

Při útocích zemřelo celkem 2996 lidí, z toho 16 únosců, 157 pasažerů letadel, 343 hasičů a 115 policistů, zbytek byli ostatní civilisté. V budovách se v tu dobu nacházelo celkem 14 000 lidí, kdyby nebylo hasičů, kteří se kolikrát pro ostatní i obětovali, mohlo být obětí ještě daleko více, téměř 12 000 lidí pod oblastí nárazu se stihlo evakuovat. Celá tato hrozná událost dala příčinu celosvětovému boji USA proti terorismu.

Stály za útokem skutečně teroristé? Je mnoho konspiračních teorií, které na základě určitých důkazů říkají opak

 

Zástanci těchto teorií reagují na nesrovnalosti v...

Pokračování článku na další stránce

[nextpage]

Zástanci konspiračních teorií o 11. září reagují na nesrovnalosti v oficiálních závěrech vyšetřování, nebo na přehlédnutí důkazů.

"Nejvýznamnější konspirační teorie tvrdí, že zhroucení budov Světového obchodního centra včetně World Trade Center 7 bylo důsledkem řízené demolice. Toto tvrzení většinou ihned následuje to, že Pentagon byl zasažen raketou odpálenou některou částí americké administrativy, nebo že to bylo umožněno civilnímu letadlu úmyslným stažením americké armády. Pravděpodobnou motivací prý bylo ospravedlnění amerických invazí do Afghánistánu a Iráku stejně jako strategické zájmy na středním východě, jako je plán na výstavbu transafghánského plynovodu prosazovaný těžařskou loby. Jiné konspirační teorie se zabývají orgány, které měli znalosti o připravovaném útoku a záměrně je ignorovali nebo útočníkům pomáhali."

zdroj textu: Wikipedia

Na závěr můžete zhlédnout jedno konspirační video, které poukazuje na to, že budovy mohly být sestřeleny řízenou demolicí. To, jestli jsou oficiální tvrzení pravda, lež, či bylo jen něco málo "ututláno", se již bohuzel nikdy nedozvíme.

Jaký na to máte názor vy? Napište nám to dole do diskuze.

reklama
Pokračujte ve čtení.
5/5 - (2 votes)
Autorský
článekCo si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučujeme
Doporučené k přečtení