Dilemata současné společnosti
Jiří Strach také hovořil o tom, jak příběh hlavní hrdinky z jeho díla, která si přivlastnila osud vězeňkyně gulagu, odráží současnou situaci ve společnosti. Podle Stracha je důležité, zda jsme schopni odpouštět, nebo budeme pouze kádrovat a nenávidět za jednou spáchané chyby. „Tady vzniká dilema. Jsme si ještě schopni odpustit? Umíme to nebo budeme jenom kádrovat a budeme říkat, že ona jednou zalhala, a proto ji teď budeme do smrti nenávidět? Pokud budeme umět odpouštět, je to myslím recept na spoustu nešvarů doby,“ říká režisér.
Strach se také nedávno rozhodl odejít ze sociální sítě Twitter, respektive z platformy X, kvůli hlubokým příkopům ve společnosti a rostoucí nevraživosti. „Děsím se toho, jak hluboko jsou už příkopy ve společnosti vyhrabané. Situace na Slovensku, která teď vznikla s atentátem na premiéra, mně přišla naprosto děsuplná. Kam až společnost v nevraživosti a nenávisti směřuje. K tomu já v žádném případě přispívat nechci… Protože, co si budeme povídat, jsem sem tam taky na Twitter napsal nějakou ironickou zlovolnost. Tak jsem si řekl, že na nějaký čas odejdu, protože nechci přihazovat polínka do ohně svojí pravdou,“ vysvětluje.
Láska a pravda na place
Jiří Strach se také zamýšlí nad tím, jak přistupuje k malým, každodenním lžím na place. „Mnoho pravdy zabíjí lásku a mnoho pravdy může třeba zabít i herecký výkon. Já jsem chválící režisér. Když někdo z herců zahraje špatně, nevletím na plac a neřeknu mu, že to zahrál celé špatně. Tím si v ničem nepomůžu. Takže je diplomacie lež? Že řekneš věci zaobaleně? Že je řekneš méně neurvale, ale ve fiinále se dostaneš k pravdě?“ ptá se Strach.
Zachráněný život Jiřiny Bohdalové
Strach se v rozhovoru také vrátil k události, kdy profesor Petr Neužil zachránil život herečce Jiřině Bohdalové. Původně plánované natáčení muselo být kvůli zdravotním problémům Bohdalové odloženo o půl roku. „Tady opravdu patří velké poděkování profesorovi Petru Neužilovi, protože určitě neříkám žádnou novinku, ono to už i proběhlo médii, ale ten Péťa jí opravdu zachránil život. Díky němu jsme vlastně tenhle film mohli natočit, protože nám udržel Jiřinu při životě,“ vzpomíná režisér.
Jiřina Bohdalová se podílela na obsazování a do role své dcery vybrala Lenku Vlasákovou, zatímco v předchozím společném filmu Klec obsadila Kryštofa Hádka.
Jiřina Bohdalová jako režisérka?
Na otázku, zda by Jiřina Bohdalová byla dobrá režisérka, Strach odpovídá, že by byla výborná, ale zároveň dodává: „V mnoha okolnostech by byla výborná režisérka, ale existuje jediný důvod, proč nemůže režírovat. Ona by je první den natáčení vyřvala z placu všechny,“ směje se. „Tam by nikdo nezůstal. K režii je potřeba mít trošku trpělivosti a Jiřina, jak je taková rychlá a emotivní, by v tomhle ohledu asi nebyla dobrá režisérka,“ vysvětluje.