V trpkém zármutku se polská kulturní scéna a mnozí ostatní nepřestávají ptát, co bude bez Jerzyho Stuhra, tohoto režiséra, scenáristy, pedagoga a především herce, který ve svých 77 letech odešel z tohoto světa.
Jerzy Stuhr se narodil v roce 1947, kdy Krakov procházel poválečnou rekonstrukcí a směřoval k nové budoucnosti, stejně jako mladý Jerzy, jehož kariéra se brzy stala synonymem pro polský filmový průmysl. V sedmdesátých letech začínal v krakovských divadelních sálech, jeho talent brzy přesáhl očekávání a Stuhr se stal jedním z definujících tváří polského filmu.
Jeho jménu dodalo mezinárodní váhu zejména ztvárnění postavy Maksymiliana Paradysa ve filmu "Sexmise" režiséra Juliusze Machulského, který měl svou premiéru v roce 1983 a okamžitě se stal kultovním snímkem. Tento film nejenže ukázal Stuhrovy komediální schopnosti, ale také jeho schopnost vytvářet postavy s hloubkou a emocionálním rozsahem, které přesahují hranice humoru.
Mimo svou hereckou kariéru Jerzy Stuhr významně přispěl ke vzdělání dalších generací umělců ve své roli rektora Vysoké divadelní školy Ludwika Solského v Krakově. I přes své profesionální úspěchy byl jeho život poznamenán osobními boji, zejména ve zdravotní sféře. Před třinácti lety musel čelit diagnóze rakoviny hrtanu a po několika letech přibyla k jeho zdravotním komplikacím i mrtvice. V posledním roce svého života strávil znatelné období v nemocnici s vážným plicním onemocněním.
Ačkoliv nyní Jerzy Stuhr opustil fyzický svět, jeho dílo a dědictví zůstavají nesmazatelně vpisovány do dějin nejen polského, ale celosvětového umění. Jeho schopnost vtisknout do každé role autenticitu a lidskost, společně s nesčetnými příspěvky k osvětě budoucích uměleckých generací, zůstávají živé a inspirativní. Jerzy Stuhr, ikona, učitel a inspirátor, bude v našich srdcích a dílech připomínán ještě dlouhé roky.