Tito brouci se objevují v noci a útočí na oběti, tiše je zabíjejí nebo je nechají s celoživotní infekcí


Hashtagy článku: #ŽádnéNicNásNenapadlo
reklama
4.5/5 - (2 votes)

Rodrguezová, narozená v Bolívii, aniž by věděla, co se stalo, se začala v noci bát a „monstrum“, o kterém byla informována, že se vynoří až v noci, byl tichý zabiják známý jako Chagas.

reklama

Zvláštní druh monstra, známý jako „tichá a umlčená nemoc“, Chagas se šíří nocí a ročně postihne až 8 milionů lidí, přičemž v průměru zabije 12 000 lidí.

Poté, co se Emiliana Rodrguez (42) před 27 lety přestěhovala z Bolívie do Barcelony, zjistila, že se nemůže vyhnout Chagasovi, o kterém mluví jako o „monstru“.

„Strach obvykle přišel v noci. Někdy jsem nespala,“ řekla. „Bála jsem se spát a neprobudit se."

Když Rodriguezová čekala své první dítě, podstoupila určité testy, které ukázaly, že je nosičkou Chagas. „Byla jsem ochromena šokem a vzpomněla jsem si na všechny ty příběhy, které mi moji příbuzní vyprávěli o lidech, kteří náhle umírají," řekla a vzpomněla si také na smrt svého přítele. „Říkala jsem si, co se stane s mým dítětem?"

Rodriguez však dostala léky, aby zabránila vertikálnímu přenosu parazita na její těhotné dítě. Po narození dcery měla negativní test. Když byl 18leté Elvire Idalii Hernández Cuevasové diagnostikován Chagas, nikdy neslyšela o tichém zabijákovi v Mexiku.

Idalia, 18 let, darovala krev ve svém rodném městě poblíž Veracruz v Mexiku, když byl její vzorek vyšetřen, což vedlo k pozitivní diagnostice Chagase, stavu způsobeného triatominovými brouky, také označovanými jako upíří brouci.

„Nikdy jsem o Chagasovi neslyšel, tak jsem to začal zkoumat na internetu," řekl Hernández v rozhovoru pro Guardian. „Byl jsem vyděšený, když jsem viděl, že je to popsáno jako tichý zabiják. Nevěděl jsem, co mám dělat nebo kam jít."

Mnoho jedinců si neuvědomuje nemoci přenášené brouky, které tyto obtíže způsobují. Carlos Ribeiro Justiniano Chagas, brazilský lékař a výzkumník, který objevil lidský případ v roce 1909, je inspirací pro jméno Chagas.

Prevalence Chagasovy choroby v posledních několika desetiletích byla zdokumentována v Latinské Americe, Severní Americe, Evropě, Japonsku a Austrálii.

Štěnice většinou žijí ve zdech nízkopříjmových obydlí ve venkovských nebo příměstských oblastech a jsou nejaktivnější v noci, když lidé spí. Štěnice přenáší infekci, kousne zvíře nebo člověka a poté se vykálí na kůži své oběti, která může náhodně poškrábat místo a narušit kůži nebo rozšířit výkaly do očí nebo úst.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) má v Mexiku, Střední Americe a Jižní Americe přibližně 8 milionů lidí – 6 až 7 milionů na celém světě, jak uvádí Světová zdravotnická organizace (WHO) – trpí Chagasovou chorobou, většina nevědí o své infekci. Pokud se neléčí, může být celoživotní infekce zabijákem. Každý rok zemře na Chagas asi 12 000 lidí, což zabije „více lidí v Latinské Americe než jakákoli jiná parazitární choroba, včetně malárie,“ píše Guardian.

Ačkoli tyto případy byly identifikovány v USA – infikováno je téměř 300 000 lidí – nepovažuje se za endemický.

U některých lidí se příznaky nikdy nevyvinou, ale CDC uvádí, že o desetiletí později má 20 až 30 % srdeční komplikace, které mohou vést ke smrti, nebo gastrointestinální komplikace, které mohou způsobit vážné nepohodlí.

A celosvětová míra odhalení případů je pouze 10 %, což velmi ztěžuje léčbu a prevenci.

Hernández a její dcera Idalia hledali podporu a navštívili několik lékařů, kteří také věděli velmi málo – pokud vůbec něco – o Chagasovi nebo o tom, jak ho léčit. „Byl jsem překvapený, vyděšený a smutný, protože jsem si myslel, že moje dcera zemře. Především se mi nepodařilo zjistit žádné spolehlivé informace, a to se přidalo k mé úzkosti,“ řekl Hernández.

Konečně se Idalii dostalo pomoci od člena rodiny, který pracoval ve zdravotnictví, a dostala léčbu, kterou potřebovala.

„V Mexiku úřady říkají, že není mnoho lidí zasažených Chagasem a že je to pod kontrolou, ale taková situace není," říká Hernández. „Lékaři nedostávají žádné školení a zaměňují Chagase za jiné srdeční choroby." Většina si neuvědomuje, že v Mexiku je Chagas.

Chagas je uveden na seznamu Světové zdravotnické organizace (WHO) jako opomíjená tropická nemoc, což znamená, že se mu nevěnuje pozornost z agendy globální zdravotní politiky.

Colin Forsyth, vedoucí výzkumu v iniciativě Drugs for Neglected Diseases Initiative (DNDi), vysvětlil, že Chagas je opomíjen částečně proto, že „je to tiché onemocnění, které zůstává skryto tak dlouho ve vašem těle… kvůli asymptomatické povaze počáteční části onemocnění."

Forsyth s odkazem na chudou populaci pokračoval: „Postižení lidé prostě nemají moc ovlivnit politiku zdravotní péče. Je tu soutok biologických a sociálních problémů, který to drží skrytě.“

Jak se však Chagas šíří na další kontinenty, je stále více chápáno, že se může šířit prostřednictvím transplantací orgánů a krve, stejně jako z matky na dítě během těhotenství nebo porodu.

Profesor David Moore, konzultant z Nemocnice pro tropické nemoci v Londýně, vytvořil Chagas Hub, zařízení se sídlem ve Spojeném království, jehož primárním cílem je mít „více lidí testovaných a léčených a řídit riziko přenosu, který ve Spojeném království je z matky na dítě,“ řekl.

Moore řekl, že pokrok v eliminaci Chagasu je „ledovcový“ a v souvislosti s cílem stanoveným WHO pro eliminaci nemocí do roku 2030 řekl: „Nedokážu si představit, že budeme do roku 2030 vzdáleny této infekci. To se zdá vysoce nepravděpodobné.“

Chagas lze léčit dvěma léky, benznidazolem a nifurtimoxem, oba jsou na trhu více než 50 let, o kterých Moore říká, že jsou „toxické, nepříjemné, nijak zvlášť účinné“.

Neexistuje žádná záruka, že léky zastaví nebo zpomalí progresi onemocnění u dospělých, i když mohou vyléčit dítě.

Pokud jde o závažné vedlejší účinky, Rodrguez vzpomíná, že propukla kopřivka a pociťoval nevolnost a závratě. Dokončil terapii a chodí na roční prohlídky.

Moore dodává, že vývoj silnějších Chagasových léků je nezbytný pro zastavení šíření nemoci, ale farmaceutické firmy k tomu nyní nemají žádnou finanční pobídku.

Hernándezová je na misi upozornit na tichou nemoc jako prezidentka Mezinárodní federace sdružení lidí postižených Chagasovou chorobou (FINDECHAGAS), dokud nebude na trhu větší potřeba vytvářet nové léky.

Rodriguez bojuje s „monstrem“ ve Španělsku, kde Barcelonský institut pro globální zdraví vede kampaň na zvýšení povědomí o Chagas.

„Už mě tolik ticha nebaví," říká Rodríguez. „Chci, aby lidé mluvili o Chagasovi a věděli o něm. Chci, aby se lidé nechali testovat a aby se léčili."

14. dubna, v den, kdy Carlos v roce 1909 našel první výskyt této nemoci u člověka, ustanovila WHO Světový den Chagasovy choroby. Podle WHO jsou „globální cíle pro rok 2030 a milníky stanoveny k prevenci, kontrole, odstranění a vymýcení různorodý soubor 20 nemocí a skupin nemocí.“ Chagas je jedním z nich.

CDC doporučuje následující opatření, aby se zabránilo potenciálnímu zamoření:

Utěsněte praskliny a mezery kolem oken, zdí, střech a dveří. Odstraňte hromady dřeva, kartáčů a kamení v blízkosti vašeho domu. Použijte sítě na dveřích a oknech a opravte všechny díry nebo trhliny. Utěsněte díry a praskliny vedoucí do podkroví, aby neprolezli prostory pod domem a ven. Nechte domácí mazlíčky spát uvnitř, zejména v noci. Udržujte svůj dům a všechna venkovní místa pro odpočinek domácích mazlíčků v čistotě, kromě toho pravidelně kontrolujte obě oblasti na přítomnost štěnic.

CDC doporučuje umístět brouka do nádoby, přidat do nádoby alkohol a poté nádobu zmrazit. Poté se doporučuje vzít nádobu se štěnicí do univerzitní laboratoře nebo místního zdravotnického úřadu k identifikaci.

Sdílejte prosím tento příběh a pomozte zvýšit povědomí o této tiché nemoci!

Pokračujte ve čtení.

VRÁTIT SE NA PRVNÍ STRANU

4.5/5 - (2 votes)
Autorský
článek



Co si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučené k přečtení