Smrt dítěte po pádu z výšky otřásla Bratislavou. Policie prověřuje možné pochybení
V úterý odpoledne se v městské části Vrakuňa v Bratislavě odehrála tragédie, která skončila smrtí malého dítěte. Sedmiletý chlapec podle informací slovenské policie krátce před 14. hodinou vypadl ze sedmého patra obytného domu. Přes okamžitý zásah složek integrovaného záchranného systému se jeho život nepodařilo zachránit. Záchranáři na místě konstatovali smrt způsobenou těžkými zraněními neslučitelnými se životem.
Na místě tragédie zasahovali zdravotníci, hasiči i policisté. Podle dostupných informací se v bytě, odkud chlapec spadl, nacházela i jeho matka. Policie zahájila vyšetřování s cílem zjistit, jak k události přesně došlo a zda nedošlo k zanedbání povinnosti dohledu nad dítětem.
Ve svém oficiálním vyjádření policie uvedla: „Podle dosavadních informací vypadl krátce před 14. hodinou ze sedmého patra obytného domu sedmiletý chlapec.“
Informaci o možném scénáři pádu přinesl deník Plus jeden deň. Podle jeho zjištění měl chlapec vyšplhat na venkovní klimatizační jednotku, která byla upevněna na fasádě domu. Tam údajně několik okamžiků seděl, než ztratil rovnováhu a zřítil se. Tato verze však dosud nebyla oficiálně potvrzena a je jednou z vyšetřovacích hypotéz, kterou policie prověřuje.
Tento případ opět otevírá otázku bezpečnosti malých dětí v bytech umístěných ve vyšších patrech. Odborníci na dětskou bezpečnost dlouhodobě varují před rizikem pádů z oken, balkonů či jiných vyvýšených míst. Děti totiž často nedokáží realisticky vyhodnotit nebezpečí ani odhadnout důsledky svých činů. Mezi doporučovaná opatření patří například instalace pojistek na okna, bezpečnostních sítí nebo fyzických zábran, které znemožní dětem přístup k rizikovým oblastem.
Podle statistik slovenské záchranné služby dochází k pádům dětí z výšky opakovaně. Nejčastěji k nim dochází právě v prostředí domova, kde dítě tráví většinu času a kde by paradoxně mělo být nejbezpečnější. Mnoho těchto případů má tragické následky, přičemž klíčovým faktorem bývá nedostatečný dohled dospělých.
V souvislosti s tímto případem slovenská policie apeluje na rodiče a pečovatele, aby byli při dohledu nad dětmi maximálně obezřetní a dbali na zabezpečení domácnosti. „Věnujte zvýšenou pozornost zabezpečení oken, balkonů a dalších potenciálně nebezpečných míst,“ uvádějí bezpečnostní složky ve svých doporučeních.
Tragická smrt malého chlapce vzbudila na Slovensku vlnu emocí. Na sociálních sítích lidé vyjadřují soustrast rodině a zároveň volají po důkladném vyšetření události a větší osvětě v oblasti dětské bezpečnosti. Mnozí poukazují na nutnost lepších systémových řešení v oblasti ochrany dětí v domácím prostředí.
Policie v současnosti čeká na výsledky šetření, které by měly vnést více světla do okolností celého případu. Vyšetřování zahrnuje výslechy svědků, sběr důkazů a technickou expertizu místa nehody. Zda se potvrdí verze o klimatizační jednotce, nebo půjde o jiný scénář, ukážou až následující týdny.