Umírající muž měl poslední přání. Ještě jednou vidět les. Hasiči mu ho splnili


Hashtagy článku: #ŽádnéNicNásNenapadlo
zdroj: foto: facebook.com/ koláž: bulwar.cz
reklama
1/5 - (1 vote)

Edward Reis, který strávil celý svůj život v srdci přírody, se nikdy nevzdal své lásky k lesům. Jeho práce lesníka mu přinášela pocit hlubokého naplnění a spojení s přírodou. Po léta, kdy procházel lesními stezkami, nacházel harmonii a štěstí mezi stromy, rostlinami a zvířaty. Příroda pro něj byla více než jen místem – byla jeho druhým domovem. Když mu v roce 2008 diagnostikovali roztroušenou sklerózu, svět se mu začal hroutit. Nemoc ho postupně ochromovala a nakonec připoutala na lůžko v pečovatelském domě. Přestože byl fyzicky omezen, jeho mysl a srdce zůstaly stále s přírodou.

reklama

V pečovatelském domě našel podporu u zdravotní sestry Leigh, která se o něj pečlivě starala. Edward se jí svěřil, že jeho největší přání je naposledy cítit vůni lesa, slyšet zpěv ptáků a být alespoň na chvíli tam, kde se vždy cítil nejvíce doma. Leigh si uvědomila, jak moc pro Edwarda příroda znamenala, a rozhodla se pro něj udělat něco výjimečného.

V roce 2014 Leigh oslovila místní hasičský sbor s neobvyklou žádostí – pomoci Edwardovi splnit jeho poslední přání a umožnit mu poslední návštěvu lesa. Hasiči neváhali ani chvíli a ihned souhlasili. Jejich posláním není jen hašení požárů, ale také pomáhat tam, kde je to potřeba, i když jde o malé, ale hluboce významné skutky. V březnu téhož roku přišli do pečovatelského domu, aby vyzvedli Edwarda na jeho poslední cestu do přírody.

Hasiči společně s dobrovolníky připravili Edwarda na cestu a v jeho posteli ho opatrně převezli do blízkého lesa. Bylo to místo, které tak dobře znal a miloval, a přestože už nemohl sám chodit, mohl alespoň vnímat okolní přírodu. Po lesních stezkách ho nesli v posteli, aby mu umožnili naplno prožít poslední chvíle, kdy byl obklopený stromy a zpěvem ptáků.

foto: facebook.com

„Za 25 let u hasičů jsem dělal spoustu důležitých věcí, ale toto bylo jedno z nejdůležitějších, čeho jsem byl kdy součástí,“ řekl jeden z hasičů, Shane Cooper, který Edwarda doprovázel. Tři hodiny strávil Edward v lese, vdechoval čerstvý vzduch, cítil vůni kvetoucích rostlin a slyšel zvuky, které tolik miloval. I když kvůli nemoci už nemohl mnoho mluvit, když se Shane sklonil nad jeho postelí a zeptal se ho, zda je šťastný, Edward tiše odpověděl: „Jsem nejšťastnější, děkuji.“

Několik dní po této návštěvě lesa Edward zemřel. Jeho příběh však zůstává připomínkou toho, jak důležité je naslouchat posledním přáním lidí na sklonku jejich života a jaký vliv může mít taková maličkost na jejich poslední chvíle. Příběh Edwarda Reise a jeho posledního návratu do přírody je zároveň příkladem toho, jak může lidská laskavost a ochota pomoci zásadně změnit kvalitu života i ve chvílích, kdy se zdá, že již nezbývá mnoho času.

Roztroušená skleróza, která Edwardovi vzala možnost volně se pohybovat, je závažná nemoc postihující nervovou soustavu, která postupně omezuje schopnost těla fungovat. Pro Edwarda však bylo nejdůležitější uchovat si spojení s tím, co mu bylo celý život nejbližší – s přírodou. Jeho přání navštívit les je připomínkou, že i v těch nejtěžších chvílích může malý skutek přinést obrovskou radost a klid. Pečovatelské domy, které se snaží vyplnit poslední přání svých obyvatel, nejenže přinášejí radost pacientům, ale zároveň dodávají smysl a uspokojení těm, kteří se o ně starají.

Tento příběh ukazuje, jak hluboký význam může mít spolupráce a empatie. Hasiči, kteří Edwardovi umožnili jeho poslední cestu do lesa, jsou příkladem toho, jak důležité je nejen zachraňovat životy, ale také naplnit lidské potřeby a přání na konci cesty. Jejich obětavost a odhodlání pomáhat ukazují, že skutečné hrdinství spočívá v malých gestech, která mají nesmírný dopad na životy druhých.

Pokračujte ve čtení.

VRÁTIT SE NA PRVNÍ STRANU

1/5 - (1 vote)
Autorský
článek



Co si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučené k přečtení