S výjimkou několika izolovaných úlomků kostí stav lodi v době jejího objevu naznačuje, že bouře, která katastrofu způsobila, byla extrémně prudká; nepřítomnost lidských pozůstatků však naznačuje, že většina posádky se buď utopila na moři, nebo se jí podařilo z vraku uniknout. "To dává nový význam konceptu zlata naložené lodi," vysvětlil Dr. Noli News Com, Austrálie.
Důkladnější vyšetřování odhalilo přítomnost bronzových nábojů a nakonec se zjistilo, že dlouhé kovové tyče jsou děla. Tým doktora Noliho také objevil kovové úlomky naznačující, že v písku byl kromě muškety zahrabaný vrak lodi, jehož stáří odhadli na nejméně 500 let. Byla nalezena děla, meče, astrologické nástroje, kompas a dokonce i časová schránka. Navíc byly objeveny stříbrné mince.
V poušti byla objevena dlouho ztracená loď plná zlata. Na základě podrobností o katastrofě se doktor Noli a další experti domnívají, že loď vyplula ze svého domovského přístavu v portugalském Lisabonu směrem k jižnímu cípu Afriky a zamířila do Indie. Podobné portugalské lodě převážející stejný náklad v té době často sledovaly tuto trasu. Bom Jesus je nyní považován za nejcennější a nejstarší vrak lodi, který byl kdy objeven u západního pobřeží subsaharské Afriky. Oblast, kde byla loď nalezena, byla nazývána zakázanou zónou, protože tam hledaly diamanty stovky německých prospektorů.