Vrásky jsou výsledkem chyb, které dělají miliony lidí. Nebojujte s nimi, stačí jednoduchá změna


Hashtagy článku: #ŽádnéNicNásNenapadlo
zdroj: Foto: freepik.com/Koláž: novinkov.cz
reklama
Rate this post

Spánkové vrásky trápí mnohé. Vědci poukázali na chyby, které lidé během spánku dělají, a zjistili, jak s vráskami bojovat.

Příčiny spánkových vrásek

Spánkové vrásky jsou běžným problémem, se kterým se setkávají lidé po celém světě. Mnozí se ráno probudí a v zrcadle si všimnou vrásek na tváři. Ačkoli jsou tyto vrásky zpočátku jen dočasné, časem se mohou stát trvalými, protože pokožka s věkem ztrácí elasticitu.

Podle portálu Science Alert spánek na boku nebo břiše může způsobovat vznik vrásek, protože při těchto polohách je pokožka stlačována a natahována více než při spánku na zádech.

Dlouhodobé následky

V mládí spánkové vrásky krátce po probuzení zmizí. Časem se však stává, že pokud se opakovaně vytvářejí, nakonec na tváři zůstanou. S věkem totiž pokožka ztrácí pružnost a roztažnost.

Dermatologové často dokáží rozpoznat, jak lidé spí. Ti, kteří spí na jedné straně těla, mají tendenci mít na této straně plošší tvář a výraznější spánkové linie.

Foto: freepik.com

Jak bojovat proti vráskám?

Kolagen a elastin jsou dvě primární složky vnitřní vrstvy kůže nazvané dermis. Tyto proteiny formují strukturu pokožky a udržují její elasticitu. Doplnění kolagenu může pomoci snížit tvorbu vrásek a zvýšit pružnost pokožky.

V lidském těle se nachází také kyselina hyaluronová, která udržuje kolagen a elastin ve správné konfiguraci a stimuluje tvorbu kolagenu. Kyselina hyaluronová také dodává pleti hydrataci, čímž zpomaluje tvorbu vrásek. Tato látka je často součástí pleťových krémů, gelů a mlék, které mohou pokožku hydratovat různými způsoby.

Tyto produkty obsahují okluzivní látky, které vytvářejí na pokožce tenkou vrstvu oleje, čímž zabraňují odpařování a ztrátě vlhkosti. Látky v těchto produktech přitahují a zadržují vlhkost v pokožce, i když se mohou lišit ve schopnosti vázat se s vodou, což ovlivňuje úroveň hydratace pokožky.

Používání hedvábných povlaků

Některé studie naznačují, že používání hedvábných povlaků na polštáře může pomoci snížit tvorbu vrásek tím, že pokožka po nich lépe klouže a méně se natahuje. Hedvábné povlaky zmírňují tření a tlak na pokožku ve srovnání s běžnými povlaky.

Studie také ukázaly, že speciální polštáře určené ke snížení namáhání těla během spánku mohou pomoci předcházet deformaci pokožky.

Doporučení pro zdravější spánek a životní styl

Pro minimalizaci vrásek se doporučuje spánek na zádech a změna životního stylu. Je důležité přestat kouřit, pít hodně vody, zdravě se stravovat a pravidelně používat opalovací krémy. Tyto jednoduché změny mohou výrazně přispět ke zdravé a pružné pokožce bez vrásek.

Pokračujte ve čtení.
Rate this post
Autorský
článekCo si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučené k přečtení