Vyčerpaní hasiči leží na trávníku. Dojemné snímky odpočinku obletěly svět. Kolemjdoucí se neubránili slzám


Hashtagy článku: #ŽádnéNicNásNenapadlo
reklama
Rate this post

Fotografie hasičů odpočívajících na trávníku, které se rozšířily po sociálních sítích, ukazují pouze zlomek jejich náročné práce. Pedro Brás, jeden z hasičů, na Facebooku napsal: „Po noci a dni hašení lesního požáru v Góis jsme měli také právo na 25 minut odpočinku na říční pláži, ačkoli byla zahalena kouřem.“ Tato přestávka byla jednou z mála chvil klidu během jejich nepřetržitého boje s plameny.

reklama

Podle ředitele civilní obrany Vitora Vaz Pinta by požáry v oblasti Pedrógão Grande měly být brzy pod kontrolou díky obrovskému nasazení 1150 hasičů a téměř 400 vozidel. Přesto zůstávají viditelné sloupce kouře a některé požáry stále hoří. „Plameny by měly být pod kontrolou v následujících hodinách,“ uvedl Vaz Pinto.

Požár, který zasáhl centrální Portugalsko, si již vyžádal 64 obětí a zranil 157 lidí. Mnoho obětí zahynulo ve svých vozidlech při pokusu o útěk před plameny. Úřady uvádějí, že požár způsobil blesk, který udeřil v sobotu v okrese Leiria. Premiér Antonio Costa nařídil vyšetřování této katastrofy, zejména zaměřené na klimatické podmínky a selhání komunikace záchranných služeb. „Proč selhala komunikace záchranných služeb?“ ptá se Costa.

Foto: facebook.com

K boji s požáry bylo nasazeno jedenáct letadel ze sousedních zemí, která nadále nabírají vodu z nedalekého jezera poblíž města Pedrógão Pequeno. Po celé zemi je mobilizováno téměř 2000 hasičů, kteří se snaží zvládnout požáry na 80 různých frontách. Evropská unie a další mezinárodní organizace opakovaně vyjadřují podporu a poskytují pomoc ve formě hasičských letadel a dalšího vybavení.

Portugalsko má dlouhou historii boje s lesními požáry, zejména v letních měsících, kdy jsou teploty vysoké a vegetace suchá. Rok 2017 patří mezi nejtragičtější roky v historii portugalských požárů. Hasičské sbory v Portugalsku často čelí kritice za nedostatečné vybavení a podporu. Navzdory tomu vykazují obrovskou odvahu a obětavost.

Lesní požáry mají významný dopad nejen na lidské životy a majetek, ale také na životní prostředí. Požáry ničí rozsáhlé plochy lesů, což vede k erozi půdy, ztrátě biodiverzity a negativním dopadům na klima. Portugalsko se snaží implementovat preventivní opatření, jako je vytváření požárních pásů, zlepšování infrastruktury a zvyšování povědomí mezi obyvatelstvem. „Změna klimatu a extrémní počasí zvyšují riziko a intenzitu těchto katastrof,“ varují odborníci.

Dlouhodobé řešení problému lesních požárů v Portugalsku bude vyžadovat kombinaci lepšího plánování, mezinárodní spolupráce a pokračující podpory pro hasiče, kteří jsou na frontové linii v boji proti těmto ničivým živlům. Jaké další kroky budou přijaty k prevenci podobných katastrof v budoucnosti?


Pokračujte ve čtení.

VRÁTIT SE NA PRVNÍ STRANU

Rate this post
Autorský
článek



Co si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučené k přečtení