Aneurysma jepatologická dilatace krevní cévy při zachování její celistvosti a fyziologické struktury . Průměr tepny se může zvýšit až o 50% ve srovnání se zdravou cévou. Aneurysma je naplněna krví a její stěny jsou velmi tenké a slabé.
Kde se nejčastěji nacházejí aneurysmy?
Jejich tvorba se vyskytuje nejčastěji v mozkových, aortálních, srdečních arteriích a na arteriích končetin . Je mnohem méně běžné, že se na aneurysma objeví na žíle. Příčina výskytu arteriálních změn není zcela známa. Specialisté předpokládají, že k jejich tvorbě přispívají následující: vrozené vady, slabé krevní cévy, hypertenze a pokročilá ateroskleróza.
Dá se aneurysma zjistit dříve? Jaké jsou první příznaky?
Aneurysmu je obtížné diagnostikovat a lokalizovat, protože zpočátku nemá žádné specifické příznaky. Bohužel, pacient se nejčastěji dozví o aneurysmu v době jejího prasknutí. Váš lékař může nařídit zobrazování magnetickou rezonancí nebo angiografii , aby vyloučil nebo diagnostikoval tento stav.
Když se aneurysma nacházející se v mozku zvětšuje, pacient může pociťovat silné bolesti hlavy, jakož i problémy se zrakem – zhoršení vidění, rozšíření zornic nebo světloplachost.
Pokud jde o její prasknutí, bolest hlavy je nesnesitelná. K dispozici je také ztuhlost krku, závratě a zvracení. V situaci, kdy máte podezření na aneurysmu, měli byste co nejdříve kontaktovat svého lékaře a provést potřebné testy. Rychlá reakce vám může zachránit život.