„To nic není,“ mávla rukou Jane a snažila se smát. Ostatní jí pomohli vstát, očistili jí šaty a večer pokračoval.
Jenže to nebyl obyčejný pád. Jane se ještě chvíli snažila zapojit, ale jaksi zvláštně působila – zpomaleně, mírně zmateně. Nikdo si však nedal dvě a dvě dohromady. Krátce po šesté večer byla převezena do nemocnice – mrtvice. Večer nepřežila.
Kolik takových příběhů známe? Kolik lidí by dnes mohlo žít, kdyby jejich blízcí znali jednoduché varovné signály?
STR – jednoduchý test, který může zachránit život
Lékaři tvrdí, že pokud se postiženému dostane pomoci během prvních tří hodin, šance na zvrácení poškození mozku je výrazně vyšší. Největším problémem ale bývá včasné rozpoznání příznaků.
Zapamatujte si tři písmena: S – T – R
S jako Smích: Požádejte osobu, aby se usmála. Při mrtvici může být úsměv jednostranný nebo se obličej deformuje.
T jako Řeč (Talk): Zkuste ji nechat vyslovit jednoduchou, souvislou větu – například „Miluji slepičí polévku“. Pokud je řeč zmatená nebo nesrozumitelná, je to varovný signál.
R jako Ruce: Požádejte osobu, ať zvedne obě ruce. Pokud má problém zvednout jednu z nich nebo ruka klesá, může jít o příznak mrtvice.
Bonusový příznak: Jazyk
Lékaři nyní upozorňují i na čtvrtý, velmi jednoduchý test – nechte člověka vypláznout jazyk. Pokud je jazyk křivý nebo se vychyluje na jednu stranu, může to být dalším signálem mrtvice.
Každý z těchto kroků trvá jen pár vteřin – ale právě těch pár vteřin může rozhodnout o tom, zda člověk přežije, či nikoliv.
CO DĚLAT?
Pokud si nejste jistí, vždy volejte záchrannou službu – 155 (nebo 112). Popište příznaky a uveďte podezření na mrtvici.
Každá minuta se počítá.
ZÁVĚR
Mrtvice přichází náhle. Bez varování. Bez ohlášení. Ale my máme možnost ji rozpoznat. Nepodceňujte žádný z příznaků. Sdílejte tuto informaci se svými blízkými. Protože právě vy můžete být ten, kdo zachrání život.