Jednou z nejoblíbenějších sladkostí byla čokoláda, která se považovala za pýchu tehdejšího cukrovinkového průmyslu. Kvalita československé čokolády byla známá i v zahraničí a značky jako Lidka, Libuše, Rusalka či Šárka zaručovaly, že si lidé kupovali skutečně poctivou dobrotu. Tabulka čokolády stála přibližně 11 korun, což nebylo málo, přesto se čokoláda těšila velké oblibě. Vedle klasických tabulek si lidé rádi dopřávali i bonboniéry, které často sloužily jako dárek při návštěvě blízkých či přátel.
Mezi další oblíbené pochoutky patřily například čokoládové mince nebo kočičí jazýčky, drobné cukrovinky, které měly děti ve velké oblibě. Kromě čokoládových produktů se za socialismu vyráběly i populární lentilky a různé čokoládové tyčinky, mezi kterými vynikala zejména tyčinka Deli.
Neméně pestrý byl svět bonbónů. Tehdejší sortiment zahrnoval dropsy, roksy, furé či dražé, a lidé si vybírali podle svých chutí. Zvláštní popularitu získaly bonbóny s názvy sportovních klubů, například Sparta a Slavia, které byly tehdy dostupné v každém obchodě. Zapomenout bychom neměli ani na legendární Hašlerky, bonbóny s výraznou mentolovou příchutí, které si lidé oblíbili nejen pro jejich chuť, ale i pro jejich údajné pozitivní účinky na dýchací cesty. Mezi další sladkosti, které se nesmazatelně zapsaly do paměti, patřily také ovocné karamely nebo Bon Pari a Lipo.
Významným milníkem v historii socialistických sladkostí byla žvýkačka. Původně se žvýkání považovalo za nezdravé, ale poté, co bylo hygieniky uznáno za neškodné, se žvýkačky staly hitem. První mentolové žvýkačky se vyráběly ve Velimi, později se na trhu objevily i slavné Pedro a Maple Leaf s Disney komiksy uvnitř obalu. Právě Pedro, ovocná žvýkačka s výraznou příchutí, je dodnes vzpomínána s nostalgií a její výroba pokračuje i v současnosti.
Kromě cukrovinek hrály v každodenním životě důležitou roli také sušenky. Každý si jistě vzpomene na Tatranky, které byly původně ve tvaru trojúhelníku, nebo na Horalky, další sladkost, která si získala nesmírnou oblibu. Disko sušenky s vrstvou čokolády a krému byly také oblíbeným společníkem u kávy. A nezapomeňme na griliášové Vlnky, jejichž křehkost a sladkost dodnes oslovují milovníky retro dobrot.
Letní měsíce přinášely i specifické požitky – zmrzlinu. Nejoblíbenější byla točená zmrzlina, vanilková, čokoládová nebo míchaná, která se prodávala na stáncích. Kdo však hledal větší luxus, ten si zajisté pochutnal na kopečkové zmrzlině v cukrárně. V Praze byl jedním z nejznámějších podniků cukrárna Světozor, kde se podávaly lahodné zmrzlinové poháry.
Sladkosti za socialismu nebyly pouze o chuti, ale také o společenském významu. Byly odměnou, dárkem a často i projevem vztahů mezi lidmi. Navzdory tehdejším omezením mnoho z těchto cukrovinek zůstává v paměti lidí jako sladké vzpomínky na dětství. Dnes se některé z těchto ikonických výrobků vrací na trh, aby přinesly kousek nostalgie i do moderní doby.