Ministerská stížnost a kritika
Rozhodnutí soudu přišlo na základě stížnosti ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). I když NS nemůže zrušit napadené rozhodnutí, jeho výrok by mohl ovlivnit budoucí rozhodování soudů v obdobných případech. Případ vyvolal vlnu kritiky a protestů. Krajský soud v Brně uvedl, že bere na vědomí argumentaci Nejvyššího soudu, jak řekla ČTK mluvčí soudu Klára Belkovová.
Jednostranný přístup soudu
Podle NS byl postup Krajského soudu jednostranný a nedostatečný, což vedlo k nesprávné aplikaci kritérií pro určení druhu a výše trestu. „Podmíněný trest odnětí svobody je nepřiměřeně mírný a nedostatečně reflektuje postavení zvlášť zranitelné oběti a dopady spáchaného trestného činu na její život,“ uvedla Tomíčková.
NS také zdůraznil, že Krajský soud jednostranně favorizoval obviněného a přecenil jeho obhajobu, zatímco nedostatečně posoudil osobu poškozené. „Soud se jednostranně zabýval okolnostmi ve prospěch obviněného, aniž by zohlednil zásadní dopady trestného činu na život poškozené,“ konstatoval NS.
Následky pro oběť
Dívka otěhotněla a musela podstoupit potrat. Krajský soud toto nezohlednil ve svém rozhodnutí. Otčím dívku nutil k sexu až pětkrát týdně po dobu téměř roku a půl. Tento otřesný případ zahrnoval také výrobu dětské pornografie. Poškozená se po verdiktu pokusila o sebevraždu a nyní je v péči psychiatrů. Soud však vycházel z předpokladu, že její psychická újma je mírnější a s pozitivní prognózou.
Protesty a reakce
Případ vyvolal vlnu protestů a demonstrací za práva obětí znásilnění. Ministerstvo spravedlnosti reagovalo na síti X a uvedlo, že ačkoli má výrok NS pouze akademickou povahu, považuje jej za významný a podstatný pro formování právního prostředí s pozitivními dopady na budoucí rozhodování soudů. „Toto rozhodnutí je důležité v problematice posuzování dopadu trestného činu na život obětí, zejména pokud jde o sexuální trestnou činnost páchanou na dítěti,“ uvedlo ministerstvo.