Přinášíme vám několik rad, jak se bránit nákaze koronavirem. Jedná se o základní hygienické postupy, které když budete dodržovat, tak minimalizujete pravděpodobnost nákazy. Jak se tedy vyhnout nákaze koronavirem?
Správné mytí rukou
Nejzákladnější ochranou před nákazou je mytí rukou. Myjte si důkladně ruce vodou a mýdlem nebo dezinfekčními prostředky na bázi alkoholu. Pro úplné odstranění bakterií a virů včetně koronavirů by správné mytí rukou mělo trvat 30 až 60 sekund. Ruce byste si poté měli mýt po každém příchodu domů, po použití toalety a před každou konzumací jídla.
A jaká je správná technika mytí rukou? To vám ukážeme na následujícím videu.
Udržujte si odstup od lidí s příznaky
Udržujte si odstup od lidí, kteří mají příznaky chřipky. Typické je kýchání, kašlání, smrkání. Od takových lidí byste měli být vzdáleni alespoň jeden metr. V těsnější blízkosti se zvyšuje riziko nákazy.
Správné kašlání a kýchání
Jak správně kašlat a kýchat je důležitou otázkou v přenosu virů a bakterií. Pokud máte tyto příznaky, je nutné si ústa zakrývat, abyste nenakazili další lidi a především vaši rodinu.
Je potřeba kašlat a kýchat nikoliv do ruky, kdy je velké riziko dalšího šíření, ale do rukávu v oblasti paže, kde je riziko dalšího přenosu výrazně menší.
Pokud budete kýchat do ruky, hrozí další šíření například při podání ruky. I tak je nutné být na pozoru, protože vir, či bakterie mohou zůstat na rukávu a takové oblečení byste měli po kratší než obvyklé době vyprat.
Nesahat si na obličej
Tohle je velmi důležitý bod prevence nákazy koronavirem, ale i jinými nemocemi. Nedotýkejte se proto úst, nosu nebo očí. V opačném případě můžete z rukou virus přenést přímo do těla.
Máte příznaky nákazy koronavirem? Zavolejte lékaři
Pokud máte příznaky nákazy koronavirem, mezi které patří typické příznaky chřipky, horečky, či problémy s dýcháním a byli jste v ohnisku nákazy, nebo jste se dostali do kontaktu s nakaženým, kontaktujte svého lékaře.
Pokud máte podezření na koronavirus, nechoďte za lékařem osobně! Mohli byste virus dále šířit mezi ostatní. Přivolejte si pomoc k sobě domů.
Informujte se a nepanikařte
Informujte se o tom, kde je ohnisko nákazy ve vaší lokalitě. Nejezděte do ohnisek nákazy v jiných zemích. Postupujte podle rad ministerstva zdravotnictví.
Nepanikařte. Panikou by mohlo naopak dojít ke zhoršení situace a většímu rozšíření nákazy. Typickým příkladem je, že se všichni najednou vydají do supermarketu a tím zvýší riziko přenosu.
Roušky a respirátory
Roušky vás před nákazou neochrání. Roušky se používají pro snížení dalšího přenosu u infikovaných lidí. Ani každý respirátor vás neochání. K plné ochraně potřebujete respirátor třídy FFP3 NR, která na rozdíl od nižších tříd chrání i před viry, bakteriemi a sporami.
Obecně tedy platí, že nakažený používá roušku, aby virus dál nešířil mezi ostatní a zdravý používá respirátor FFP3 NR, aby se nenakazil.