Koronavirus může nakazit muže s vousy i přes respirátor. Odbornící doporučují se oholit

Odbornící z amerického centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) přišli s doporučením, ve kterém by se měli muži kvůli možné nákaze koronavirem z preventivních důvodu raději oholit. Důvodem je to, že respirátory přes vousy zcela nedoléhají k obličeji a tím ztrácejí svou ochrannou funkci.
zdroj: Pixabay
reklama
4.8/5 - (6 votes)

Respirátory se v posledních týdnech stali běžnou součástí života lidí v několika zemích světa, které hlásí případy nakažení koronavirem. Zároveň se však tyto ochranné pomůcky staly i velice nedostatkovým zbožím, protože roušky a respirátory byly v mnoha zemích včetně naší vykoupeny už na konci ledna.

Někteří podnikavci, kteří tyto ochranné pomůcky nakoupili dopředu, nyní prodávají respirátory i za 3000 kč, i když běžná cena respirátorů nejvyšší třídy je okolo sto korun. Roušky jsou poté prodávány zhruba za desetinásobek běžné ceny, ty vás však před nákazou koronavirem neochrání.

Jaký respirátor ochrání před koronavirem?

Ovšem ani každý respirátor vás neochrání, protože ne všechny jsou určené i na ochranu před viry a bakteriemi. K plné ochraně potřebujete respirátor třídy FFP3 NR, která na rozdíl od nižších tříd chrání nejen před částicemi, pevnými a kapalnými aerosoly, mlhou, dýmem, ale právě i před viry, bakteriemi a sporami.

I když budete mít správný respirátor, tak podle CDC může být i tak neúčinný v případě, pokud budete mít vousy. Některé sestřihy vousů totiž respirátoru nedovoluji přilehnout dokonale k obličeji a díky tomu nemůže fungovat, jak má.

Jaké sestřihy vousů mohou být problém?

CDC zároveň zveřejnilo názorný manuál, který ukazuje, jaké vousy nejsou vhodné při ochraně respirátorem a naopak, jaký sestřih je možné zvolit, aby nebyla narušena ochrana.

Nejvhodnější volbou je být zcela oholen, pokud však chtějí muži vousy mít, měli by volit pouze sestřihy, které ukazuje tento instruktážní obrázek.

zdroj: Centers for Disease Control and Prevention

reklama
Pokračujte ve čtení.
4.8/5 - (6 votes)
Autorský
článekCo si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučujeme
Doporučené k přečtení