Flegr už v dubnu vydal předpověď, jak to bude u nás během dalších měsíců s koronavirem. Na rozdíl od jiných jako například Soni Pekové, které byla věnována mimořádná pozornost, hlavní média v zemi o jeho předpovědi koronavirové situace tolik neinformovala.
Nutno dodat, že jeho tehdejší předpověď patřila k těm vůbec nejpřesnějším. Tehdy tvrdil, že schválená vládní opatření virus velmi rychle utlumí, jakmile však dojde k uvolnění, epidemie se rozjede opět naplno. S odstupem času lze říci, že právě to se stalo a nyní se i děje.
Koronavirus na podzim v Česku
Podle Flegra se na podzim vrátí nebezpečnější kmeny viru, díky kterým bude hospitalizovaných daleko více lidí. Nošení roušek je prý nevyhnutelné, ale budou muset přijít na řadu i drastičtější opatření.
Momentalně se začaly v Česku objevovat denní přírustky nakažených okolo 500 lidí. Biolog odhaduje, že denní přírustky u nás brzo vyskočí až na 2000 nových případů denně.
Přičítá to zejména otevření škol, kde je velký pohyb dětí, klesajícímu slunečním záření, díky kterému začne klesat množství vitamínu D v tělech, a také větší vlhkosti vzduchu v místnostech, při které se bude zvyšovat efektivita přenosu aerosolu s kapénkami viru. K tomu všemu bude celou situaci umocňovat i to, že vlivem nízkých teplot budeme trávit mnohem více času v uzavřených prostorách.
Školy po otevření brzy zavřou
"Vládá bude muset s velkým skřípěním zubů šlápnout na brzdu a zavést velmi drastické restrikce. Ostatně nebude mít na výběr, protože to stejné bude dělat většina ostatních zemí. Jak dlouho bude nová plošná karanténa trvat a jak bude muset být přísná, je teď těžké odhadnout," říká přesvědčeně český biolog.
Jaroslav Flegr odhaduje, že dojde i k brzkému uzavření středních škol a druhého stupně základních škol. Do školy budou prý chodit jen žáci prvního stupně, kteří by jinak potřebovali hlídání.
Jediné řešení vidí ve vakcíně a dostatečné proočkovanosti obyvatel, ale je poměrně skeptický k tomu, že by to bylo už v příštím roce. Optimisticky však vidí to, že by nemuselo být potřeba proočkovat 60 % obyvatel, jak se často uvádí, ale koronavirus by podle něj mohl mít problémy se udržet mezi lidmi i v případě, pokud by se podařilo proočkovat už okolo 30 % lidí.
Temná předpověď
Podle Flegra bude muset...
Pokračování článku na další stránce
[nextpage]Podle Flegra bude muset vláda s přibývajícími případy opět zavést roušky všude, kde to jen bude možné. "Odpírači roušek však budou dál tvrdit, že je to celé humbuk a že žádná epidemie u nás vlastně není, a to i v okamžiku, když budou denně přibývat dva tisíce nakažených a nemocnice začnou nestíhat," říká Flegr s narážkou na značnou nevoli u části českých občanů, kterou způsobil už pouhý návrat roušek do MHD a některých uzavřených prostorů od 1. září.
Na místě jsou dle něj oprávněné obavy, zda koronavirus nezanechává na vyléčených pacientech trvalé následky.
"Příroda nám dala 100 let klidu a teď se vracíme do normálního stavu, kdy lidstvo muselo běžně čelit různým pandemiím, epidemiím a podobným úskalím. Máme však štěstí, že covid-19 je v uvozovkách řečeno jen takový chcípáček. Mohlo to být daleko horší," dodává lehce optimisticky.
Podívejte na jeho předpověd i na videu.