Afghánské ženy litují naše ženy, že musí chodit do práce. Je to úplně jiná kultura, říká arabista

Známý arabista Petr Pelikán, který Afghánistán sám několikrát navštívil, se stal vzhledem k nedávným událostem v této zemi vyhledávaným hostem několika pořadů. Během jeho návštěvy internetového pořadu Luboše Xavera Veselého se rozpovídal například i o tom, že afghánské ženy litují naše evropské ženy.
zdroj: Pixabay
reklama
5/5 - (2 votes)

Během rozhovoru v pořadu Xaver Live tak nabídl arabista Pelikán zajímavý pohled do myslí afghánských lidí, která pro nás může být mnohdy i značně nepochopitelná.

Arabista říká, že záběry zděšených lidí z kábulského letiště jsou lokální záležitostí, protože se zde a v dalších městech jedná o jinou vrstvu obyvatel. Myslí si však, že lidé na venkově, kdy Afghánistán je převážně venkovskou zemí, vnímají události posledních dní jinak než právě například v Kábulu.

Pelikán hovoří o Afghánistánu jako o spíše kmenovém území oblastních náčelníků s rodovými vazbami než státu, který by dokázala spravovat jedna centrální vláda - a nebude to prý jinak ani za vlády Tálibánu, protože vliv kmenových vůdců a jejich zvyků zůstane zachován.

Ostatně označení Tálibán prý není přesné. Jedná se podle jeho slov pouze o náš konstrukt, ale uskupení, které se chopilo moci, si samo říká Islámský emirát Afghánistán a tvořit jej mají převážně venkované. O vývoz terorismu ze země nemá obavy, protože se prý jedná spíše o afghánské nacionalisty než expanzivní islamisty.

Každý kmen poté na svém území vládne podle vlastního výkladu islámu, různých místních tradic i pravidel. Co mají Afghánci společného je prý to, že sebe často vidí jako nejlepší na světě a až přehnaně hledí na svou čest. Z toho v této kultuře podle Pelikána pramení někdy i takzvané vraždy ze cti.

Afghánské ženy litují naše ženy

Zajímavé bylo, když se debata stočila na téma žen...

Pokračování článku na další stránce

[nextpage]

Evropské ženy sice nyní litují ženy v Afghánistánu, které s příchodem Tálibánu budou mít z našeho pohledu menší svobodu a práva, a přitom ani netuší, že afghánské ženy mohou litovat zase je. "Tradiční afghánská žena lituje českou ženu, protože musí chodit do práce, neživí ji muž. Musí se o všechno starat a nemá to zlato, které ona dostala ke svatbě. Je pro ně nepředstavitelné, že v té 'barbarské' Evropě platí ženy věno muži," říká arabista Pelikán.

K otázce migrace poté Pelikán sdělil, že Tálibán lidem podle jeho názoru bránit v odchodu ze země nebude, ale že migrace z Afghánistánu bude pouze z toho důvodu, pokud ji Evropa dovolí.

O islámu jako takovém arabista hovoří, že není kompatibilní se západním způsobem života z toho důvodu, protože by měl být neměnný, kdežto v naší kultuře život prochází neustálým vývojem. Zároveň však dodává, že problémy při migraci nevznikají principiálně kvůli islámu, ale spíše všeobecně z důvodu výrazně rozdílného způsobu života.

Podívejte nyní na celý rozhovor...

Pokračování článku na další stránce

[nextpage]

Podívejte nyní na celý rozhovor arabista Pelikána v pořadu Xave Live.

reklama
Pokračujte ve čtení.
5/5 - (2 votes)
Autorský
článekCo si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučujeme
Doporučené k přečtení