Autistický chlapec mohl mít díky výjimce nemocnice při vyšetřeních svého milovaného psa. I díky tomu vše zvládl na jedničku


Hashtagy článku: #ŽádnéNicNásNenapadlo
zdroj: foto: facebook.com/ koláž: bulwar.cz
reklama
Rate this post

Devítiletý černý labrador, který doprovází Jamese téměř na každém kroku, je vycvičeným asistenčním psem. Jeho úkolem je nejen poskytovat chlapci psychickou podporu, ale také ho pomáhat zvládat složité situace, které by pro něj byly jinak příliš náročné. James, který trpí autismem, mívá problémy s komunikací a vyrovnáváním se se změnami prostředí, což může zvyšovat úzkost a stres. Když James poprvé potkal svého psího společníka, vytvořil se mezi nimi silný pouto, které mu umožnilo lépe zvládat každodenní výzvy.

reklama

Zvláště citlivý přístup, který jeho labrador projevuje, umožnil Jamesovi překonat bariéry, které by se zdály nezdolné. Pes má schopnost vycítit chlapcovu nervozitu a reaguje na ni uklidňujícím způsobem – například přitisknutím se k němu nebo jemným dotykem, což Jamesovi dodává pocit bezpečí. „Bez tohoto psa bychom možná vyšetření museli odložit,“ přiznala Jamesova matka. Pes se stal klíčovým prvkem, díky němuž chlapec nejenom zvládá běžné situace, ale i ty, které by ho dříve zcela ochromily.

foto: facebook.com

Ve chvíli, kdy lékaři rozhodli o vyšetření, bylo jasné, že se James cítí nepříjemně. Zatímco běžné přístupy selhávaly, někdo navrhl přivést do ordinace jeho psa. „Jakmile pes vstoupil do místnosti, všechno se změnilo,“ uvedl jeden z lékařů. Chlapec, který ještě před chvílí projevoval známky úzkosti, se okamžitě zklidnil a dokázal se soustředit na proces vyšetření. Lékařský personál zůstal ohromen tím, jak rychle došlo k tak dramatické změně v chlapcově chování.

Tento případ ukazuje, jak mohou být profesionálně vycvičení psi neocenitelnými pomocníky při práci s dětmi s autismem. Děti jako James totiž často reagují na podněty z okolí velmi citlivě a standardní lékařské postupy nemusí být vždy účinné. Psi jsou schopni nabídnout něco, co odborníci nemohou – neustálou přítomnost, bezpodmínečnou lásku a schopnost uklidnit v těch nejnáročnějších chvílích. „Psi dokážou udělat zázraky tam, kde lidská slova selhávají,“ shrnula Jamesova rodina.

foto: facebook.com
foto: facebook.com

Pro Jamese a jeho rodinu je tento pes mnohem víc než jen domácí mazlíček – je to spojenec v boji s každodenními překážkami. „Bez něj bychom si nedokázali představit, jak by James zvládal náročné situace,“ říká Jamesova matka s vděčností. Ukazuje se, že přítomnost takových psů může změnit nejen život dítěte, ale i jeho rodiny. Tento příběh znovu otevírá otázku, jak důležitou roli mohou zvířata hrát v životech dětí s autismem.

Pokračujte ve čtení.

VRÁTIT SE NA PRVNÍ STRANU

Rate this post
Autorský
článek



Co si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučené k přečtení