Česká vláda chystá plošné zdražení oblíbených nápojů: Bude si je brzy moci dovolit každý?


Hashtagy článku: #Nápoje #Zdražení
zdroj: Foto: youtube.com/Koláž: bulwar.cz
reklama
Rate this post

Česká vláda chystá další změny v cenách oblíbených nápojů, které si pravidelně kupuje spousta Čechů. Zdražení rozhodně nebude zanedbatelné. Jaké důvody stojí za tímto krokem a jaké nápoje budou postiženy nejvíce?

Reorganizace DPH a nové daně

V oblasti zdanění potravin a nápojů došlo v poslední době v Česku k řadě změn. Vláda se totiž rozhodla zredukovat počet sazeb DPH ze tří na dvě, konkrétně na 12% a 21%, připomíná web Novinky. Tento krok způsobil různé změny v cenách, kdy se některé produkty zlevnily a jiné zdražily. Potraviny se například přesunuly z 15% sazby do 12%, což v některých supermarketech vedlo k tzv. haléřovým slevám, jak psaly Události247. Naopak nealkoholické nápoje, jako jsou minerální a kojenecké vody či džusy, se přesunuly do vyšší 21% sazby DPH, což vedlo ke zvýšení jejich cen.

Nová daň na sladké nápoje

Nyní vláda, konkrétně ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), plánuje zavedení nové spotřební daně na nápoje s vysokým obsahem cukru, jak uvádí ČT24. Tato daň by se měla týkat nápojů jako jsou limonády, coly či džusy. Motivací k tomuto kroku je především snaha omezit zdravotní rizika spojená s konzumací sladkých nápojů, které přispívají k obezitě a dalším zdravotním problémům. Podle Válka je obzvlášť alarmující, že tyto nápoje často pijí děti, což negativní dopady ještě umocňuje.

Detailní zdanění a jeho dopady

Podle dřívějšího návrhu Národní ekonomické rady vlády (NERV) by se měly danit nápoje obsahující více než 50 gramů cukru, a to částkou 3,40 Kč za litr. Každých dalších 10 gramů cukru by se danilo dalšími 35 haléři. To by znamenalo, že cena litru běžné sladké limonády, která obsahuje třeba i 80 gramů cukru, by se mohla zvednout zhruba o 4,50 Kč. Toto plošné zdražení by mohlo vést k tomu, že si mnozí Češi tyto nápoje nebudou moci dovolit kupovat tak často jako dřív.

Foto: pexels.com

Odpověď producentů a širší kontext

Producenti těchto nápojů se proti zavedení nové daně bouří. Ředitelka Svazu výrobců nealkoholických nápojů Veronika Jakubcová považuje tento krok za diskriminaci, protože škodlivý cukr se nenachází pouze ve sladkých nápojích. Jakubcová také uvádí, že mnozí výrobci v posledních letech obsah cukru ve svých nápojích snižují. Podobné opatření však již funguje v řadě dalších evropských zemí, a Česko by tak nebylo výjimkou.

Budoucí vývoj cen a dopad na spotřebitele

Změny v cenách vybraných nápojů mohou mít v Česku významný dopad na spotřebitele. Zatímco cílem vlády je zlepšení veřejného zdraví, vyšší ceny mohou způsobit, že oblíbené nápoje budou pro mnoho lidí méně dostupné. Jak se situace vyvine a jaký bude konečný dopad na trh a spotřebitele, ukáže až čas.

Pokračujte ve čtení.
Rate this post
Autorský
článekCo si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučené k přečtení