David Rath o náročných chvílích ve vězení: Na stěnách byly h...

Bývalý ministr zdravotnictví David Rath strávil několik let ve vězení kvůli různým korupčním kauzám. Ta nejznámější se týkala předání milionů v krabici od vína. Rath doteď vinu odmítá. V podcastu Slepá spravedlnost popsal, jaké chvíle zažíval ve vězení. "Je to naprostá beznaděj. Strčí vás do místa, které je tak strašné, že se to těžko popisuje. První dny, to byla zoufalá cela, kam dají ty nejhorší, co vše rozbijí, poblijí a pomažou stolicí," uvedl bývalý politik.
Hashtagy článku: #David Rath
zdroj: Foto: youtube.com/Koláž: bulwar.cz
reklama
Rate this post

Vzestup a pád politické kariéry

David Rath, bývalý ministr zdravotnictví a hejtman Středočeského kraje, se dostal do povědomí veřejnosti nejen díky své politické kariéře, ale i díky svému zapletení do korupčních skandálů. Nejznámější kauza se týkala převzetí krabice od vína se sedmi miliony korun. Rath však vinu dodnes odmítá a tvrdí, že peníze měly být určeny pro financování volební kampaně ČSSD. Rath byl odsouzen k několikaletému trestu vězení, z něhož byl propuštěn před rokem.

Drsné zážitky z vězení

V podcastu Slepá spravedlnost Rath zavzpomínal na své zážitky z vězení. Popsal první dny, kdy byl umístěn do cely s těmi nejhoršími vězni: „Je to jako v jiném světě. Je to naprostá beznaděj. Strčí vás do místa, které je tak strašné, že se to těžko popisuje. První dny, to byla zoufalá cela, kam dají ty nejhorší, co vše rozbijí, poblijí a pomažou stolicí."

Poté byl přesunut do normálnější cely, která byla jen velmi špinavá. „Já jsem to hned uklidil, to je první, co tam jako vězeň uděláte," vzpomínal Rath. Popsal také těžkosti koluzní vazby: „Nesmíte zavolat rodině, návštěvy jsou za přítomnosti policisty, dopisy zadržují. Jediná spojka se světem je advokát. Ten je pro vás něco jako anděl. Nemáte televizi, rádio, jste úplně vyřízenej."

Život ve vězení a setkání s "chytrými lidmi"

Rath také popsal, jak ho během soudních jednání převáželi za zvýšených bezpečnostních opatření: „Chtěli mi dát neprůstřelnou vestu. Říkali mi: 'vy víte tolik věcí', ale já ji odmítl. Dokonce to bylo tak, že jely falešné kolony. Jedna jela po dálnici, jedna po okresce a jeli jsme do takového policejního areálu, kde byla nějaká skladiště, a já si říkal, teď mě tady zavraždí."

Navzdory všem těžkostem však Rath přiznal, že se ve vězení setkal s mnoha zajímavými a chytrými lidmi: „Byli tam chytří lidé, co měli pevné zásady. Dostali se do obchodu, který byl ohodnocen jako problematický, a pak tam skončili." Rath zdůraznil, že lidé odsouzení za hospodářskou trestnou činnost mají často horší tresty než vrazi a jiní zločinci, což by se podle něj mělo změnit.

Korupce a politika

V podcastu se Rath také vyjádřil ke své politické kariéře a zkušenostem s korupcí. Popisoval, jak se vyrovnával s mocí a jak ho politika změnila. „V té první fázi každý podlehne dojmu, že je výjimečný. Někdo to má celou tu dobu, ale po nějaké době vidíte stinné stránky toho. Když horolezec zdolává horu, také se cítí neporazitelný."

Rath kreativním způsobem vysvětloval, proč se do úplatkářské kauzy zapletl: „Představte si situaci, kdy jste na večeři a někdo vám řekne: Tohle jídlo na stole je zakázané, to si neberte. Všichni tam chodí a nabírají si. V jednu chvíli si řeknete: Já tu přece nebudu sedět o hladu."

Budoucnost a nové výzvy

Rath také uvedl, že smeká před vyšetřovacím týmem, který jeho kauzu řešil: „Nikdy nikdo si prý nedal s něčím podobným takovou práci." Zároveň však nadále trvá na své nevině a odmítá, že by v krabici od vína byly úplatky. „Obsah té krabice… Já jsem věděl, že od nich nějaké peníze někdy dostanu. Nevěděl jsem, kolik to bude. Určitě se to nabízí, ale to bychom museli jít zpětně a říct si, kdybych si to doma otevřel, kolik bych si nechal pro sebe a kolik dal ČSSD."

Rathova zkušenost s vězením a korupčními kauzami je varováním pro všechny, kteří se pohybují na tenkém ledě politiky a mocenských her. Jeho příběh ukazuje, jak rychle může člověk padnout z vrcholu na dno a jak těžké je se z takové situace znovu postavit na nohy.

Pokračujte ve čtení.
Rate this post
Autorský
článekCo si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučené k přečtení