V této době byla ženská krása úzce spojována s dlouhými vlasy, které byly považovány za znak ženskosti a atraktivity. Ženy si své vlasy často vyčesávaly do složitých účesů, jako byly drdoly, které nejen zdůrazňovaly eleganci, ale také odhalovaly šíji, což bylo považováno za smyslné. Drdoly byly praktické a zároveň umožňovaly ženám prezentovat své dlouhé vlasy společensky přijatelným způsobem.
Dlouhé vlasy měly také ekonomický význam. Mnoho žen z nižších vrstev si pěstovalo dlouhé vlasy s úmyslem je prodat, protože lidské vlasy byly velmi žádané pro výrobu paruk. Pěstování dlouhých vlasů se tak stalo způsobem obživy pro ty, kteří si nemohli dovolit luxus spojený s jejich udržováním.
Zajímavostí je, že v některých kulturách byly dlouhé vlasy u žen považovány za znak plodnosti a bohatství, protože jejich údržba vyžadovala čas a zdroje. V asijských kulturách například neupravené dlouhé vlasy signalizovaly sexuální záměr nebo nedávný styk, proto ženy v běžném životě často nosily vlasy vyčesané a sepnuté.
Dlouhé vlasy ve viktoriánské éře tedy představovaly mnohem více než jen estetický prvek; byly odrazem společenských norem, ekonomických možností a kulturních hodnot té doby.