Jak poznat, zda jsou prošlá vejce stále bezpečná ke konzumaci?

Publikováno 11.03.2025
Hashtagy článku: #ŽádnéNicNásNenapadlo
reklama
4/5 - (1 vote)

Existuje několik osvědčených způsobů, jak zjistit, zda vejce nejsou zkažená. Tyto metody vám pomohou bezpečně určit, zda jsou stále vhodná k jídlu, aniž byste museli riskovat nepříjemné zažívací potíže.

reklama

1. Datum spotřeby není vždy směrodatné

Na obalech vajec se obvykle nachází datum minimální trvanlivosti. To ale neznamená, že vejce jsou po tomto datu automaticky nepoživatelná. Vejce mohou být konzumována i několik dní nebo týdnů po uplynutí této doby, pokud nejsou skladována v příliš teplém prostředí nebo mechanicky poškozená.

2. Čichový test – jednoduchý a spolehlivý

Jedním z nejlepších způsobů, jak ověřit čerstvost vejce, je čichový test. Pokud vejce po rozbití nepříjemně zapáchá – například po síře nebo hnilobě – je lepší ho ihned vyhodit. Zkažené vejce má velmi výrazný zápach, který nelze přehlédnout.

3. Kontrola skořápky a obsahu

Pečlivě si prohlédněte skořápku vajec. Pokud je popraskaná, pokrytá plísní nebo lepkavá, je pravděpodobné, že vejce je již zkažené. Po rozbití zkontrolujte také vaječný bílek a žloutek – změněná barva, vodnatost bílku nebo neobvyklá konzistence mohou znamenat, že vejce už není v dobrém stavu.

4. Test ve vodě – klasická metoda našich babiček

Jednoduchý trik, jak zjistit čerstvost vajec, je ponoření do vody. Naplňte sklenici nebo misku vodou a vložte do ní vejce:

  • Čerstvé vejce klesne ke dnu a leží vodorovně.
  • Vejce, které je stále jedlé, ale starší, se mírně nadzvedne nebo postaví na špičku.
  • Zkažené vejce plave na hladině – v takovém případě ho raději vyhoďte.

Tento test funguje, protože ve vejci se postupně vytváří vzduchová kapsa – čím je vejce starší, tím více vzduchu obsahuje, což způsobuje jeho nadnášení.


4/5 - (1 vote)
Autorský
článek



Co si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučené k přečtení