Jak poznáte, že vaše tělo stárne? Varovné příznaky jako suchá kůže a problémy se spánkem


Hashtagy článku: #Stárnutí #Tělo
zdroj: Foto: freepik.com/Koláž: bulwar.cz
reklama
Rate this post

Lidské tělo je výjimečně složitý organismus, který vám dokáže včas signalizovat, pokud se s ním něco děje. Stárnutí se nevyhne nikdo z nás. S přibývajícím věkem se objevují vrásky a srdeční frekvence se snižuje. Abyste co nejdéle udrželi tělo i mysl v kondici, je důležité pečovat o obojí, neboť jsou vzájemně propojené. Jak tedy poznáte, že vaše tělo stárne?

Problémy s rovnováhou

Podle Americké geriatrické společnosti jsou pády u osob starších 65 let nejčastější příčinou úmrtí. Správná rovnováha je klíčová pro bezpečný a kvalitní pohyb. Zapojte do svého každodenního života pravidelný pohyb a posilování. Pokud máte potíže s udržením rovnováhy, dbejte na dostatečný příjem tekutin a pravidelný pitný režim. Rovnovážné problémy mohou být také spojeny s nízkým krevním tlakem nebo s Parkinsonovou chorobou. V případě jakýchkoli potíží se poraďte se svým lékařem.

Pomalé tempo chůze

Rychlost chůze je dalším ukazatelem, podle kterého lze odhadnout průměrnou délku života. Studie zveřejněná klinikou Mayo zjistila, že rychlá chůze může lidem prodloužit život až o 15–20 let. Studie pracovala se vzorkem 475 tisíc lidí starších 52 let a hledala souvislosti také s vyšší tepovou frekvencí. „Když je chůze prováděna správně a důsledně, je jednoduchou, volnou a příjemnou formou cvičení. Podporuje celkové zdraví a pohodu tím, že zlepšuje kardiovaskulární kondici, posiluje svaly celého těla a pomáhá udržovat energetickou rovnováhu,“ uvedl trenér Alistair Hoppe pro Global News.

Slabý stisk ruky

Máte problémy s otevřením sklenice nebo je vaše podání ruky stále slabší? Měli byste zpozornět. Slabý stisk ruky je spojen s vyšším rizikem předčasné smrti. Studie vědců z Michiganské univerzity ukázala, že slabý stisk může naznačovat i další zdravotní problémy, jako jsou chronická onemocnění, infarkt, mrtvice nebo rakovina.

Foto: freepik.com

Suchá pokožka

Pokud máte suchou, popraskanou pokožku a přibývá vám vrásek, může to být další varovný signál stárnutí vašeho těla. „Kůže má přirozeně mírně kyselé pH, které je nezbytné pro správnou funkci enzymů zapojených do hydratace a exfoliace,“ řekl dermatolog Joshua Zeichner z nemocnice Mount Sinai v New Yorku. Klíčovým prvkem je ochrana před slunečním zářením s SPF. „Opalovací krémy nejen snižují riziko vzniku rakoviny kůže, ale také předcházejí předčasnému stárnutí pleti,“ dodal odborník.

Problémy se spánkem

Nedostatek kvalitního spánku je pro tělo jednou z nejhorších věcí. V noci získává potřebný odpočinek a energii na další den, a když mu to nedopřejete, cítíte se vyčerpaní, bez nálady a motivace. Nedostatek spánku způsobuje mimo jiné i předčasné stárnutí. Pokud se probouzíte v neobvyklé časy – například ve 3:00 nebo 4:00 ráno, může jít o poruchu cirkadiánního rytmu neboli „pásmovou nemoc“, často spojenou s cestováním. Pro správnou funkci vašich vnitřních hodin se snažte usínat ve tmě a vyhněte se používání mobilů a sledování televize alespoň hodinu a půl před spaním. Dbejte také na pravidelné časy usínání a stravování.

Pokračujte ve čtení.
Rate this post
Autorský
článekCo si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučené k přečtení