V sobotu se šéf české diplomacie Jan Lipavský rozhodl, že mlčet nebude. Na svém účtu na sociální síti X (dříve Twitter) publikoval sérii příspěvků, v nichž se nevybíravě pustil do opozičního lídra Andreje Babiše. Jeho hlavní výtka? Prý „ohýbá hřbet před Putinem“.
Ministr se opřel do Babišovy zahraničněpolitické orientace. Ostře zkritizoval zejména jeho vztah k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi, jenž je považován za proruského lídra uvnitř Evropské unie. „Proč si Babiš chodí pro noty do Budapešti?“ zaznělo přímo v jednom z jeho tweetů.
Výzva k obraně republiky: Moskva jako věčné strašidlo
Lipavský v rámci svého „twitterového výpadu“ dál varoval před možnými riziky, které podle něj hrozí České republice ze strany Ruska. „Žijeme v krásné české zemi. Nechci, aby nám ji teroristé z Moskvy zase vydrancovali. 40 let ruského komunistického útlaku stačilo,“ napsal v dalším příspěvku.
V posledních týdnech se v české politice výrazně zvýšila frekvence zmínek o možném ruském vlivu. Výroky Lipavského tak zapadají do širšího kontextu obav ze zahraničních hrozeb a zdůrazňování potřeby obrany demokratických hodnot.
Premiér Fiala jako jediný ochránce?
Lipavský nezůstal jen u kritiky Babiše. Do své rétoriky zapojil i současného premiéra Petra Fialu, kterého označil za garanta bezpečnosti a odhodlání. „Babiš ani Okamura tuto zemi před zlem neubrání. Premiér Petr Fiala ano,“ uvedl. Zde už šlo jasně o podporu vlastní vládní koalice, která se snaží profilovat jako stabilní proevropská síla.
ANO se brání: hacknutý účet nebo útok za každou cenu?
Na Lipavského ostré tweety se velmi rychle snesla vlna reakcí z řad hnutí ANO. Poslanec Richard Brabec nevěřícně reagoval: „Někdo vám ukradl účet, nebo to fakt myslíte vážně?“ Podobně se vyjádřil i Ondřej Prokop, šéf pražské organizace ANO, který se podivil, zda šlo o hackerský útok.
Poslanec Patrik Nacher pak ironicky připomněl aktuální problémy vlády: „To v těchto dnech vidíme doslova v přímém přenosu, Honzo. Díky za připomenutí a klidný zbytek víkendu.“ Opoziční politici se tak snažili otočit pozornost k nedostatkům vládní koalice a zároveň bagatelizovali vážnost Lipavského prohlášení.
Kampaň zahájena? Emoce a bezpečnost jako hlavní témata
I když Lipavský přímo nezmínil volební kontext, načasování jeho ostrých výroků nenechává nikoho na pochybách – blížící se podzimní volby do Sněmovny Evropské unie i komunálních zastupitelstev zřejmě rozehrávají hru o voliče.
Bezpečnost, ruský vliv, maďarské kontakty, otázka suverenity – to vše jsou silná témata, která rezonují zejména u středových a pravicových voličů. Otázkou však zůstává, zda voliči přijmou tento slovník jako oprávněný apel, nebo jej vyhodnotí jako přehnaný marketing.
Twitterová smršť ministra Lipavského ukazuje, že předvolební rétorika se vyostřuje. Vstupuje se do fází otevřeného střetu, kde místo kompromisů dominují ostré výzvy a personifikace hrozeb. Andrej Babiš v této debatě čelí nařčení z příklonu k autoritářským režimům, zatímco vládní představitelé se snaží získat body za „obranu republiky“.
Jak hluboký dopad bude mít tento konflikt na preference voličů, ukáží až další týdny. Jisté však je, že boj o obraz lídra v zahraniční politice se teprve rozjíždí.