NEJ místa pro žití? Brno, Praha v TOP 60, ČR 22. na světě! Pořád někdo bude brečet, že je tu špatně?

Je vskutku zajímavé, že si u nás lidé stále na něco stěžují. Buď na malé platy, že je tu korupce, některým rádoby inteligentům se naopak zase nelíbí naše tzv. "čecháčkovství", přitom právě to dělá Česko Českem - jeho společnost a tradice.
Hashtagy článku: #CZ/SK
zdroj: Numbeo.com 2x
reklama

Mnoho lidí, zejména mezi mladými se těší na to, až opustí ČR a konečně si půjdou za tím svým snem, nejlépe americkým, potažmo anglickým - protože v tom Česku je to přeci tak hrozné. Ovšem, že by v těchto zemích kvalita života pro průměrného člověka (ke špičce společnosti po své emigraci v těchto zemích opravdu patřit nebudete) byla výrazně vyšší? Není tomu tak, protože peníze nejsou rozhodně jediným faktorem.

Jak ukazuje index kvality života, tak to u nás vůbec není špatné. Dle serveru Numbeo zabývajícím se nestranným hodnocením kvality míst pro žití, a který své výsledky neustále aktualizuje, se Praha umístila na 59. a Brno dokonce na 44. místě ze všech měst na planetě! Což je na velmi často podceňované Brno skvělý výsledek. Česká republika se poté mezi zeměmi umístila na místě 22.

Kvalitu života určuje několik faktorů. Jsou to kupní síla, znečištění, klima, cena bydlení vůči příjmu, spotřebitelské ceny, bezpečnost, zdravotní péče, dojezdový čas.

Čím si tyto protichudné poznatky vysvětlit? Je totiž přirozené, že lidé jsou zvyklí neobjektivně kritizovat prostředí, ve kterém žijí a zbožšťovat si místa jiná. Ano 22. místo není první, ale na druhou stranu je to výrazně lepší než drtivá většina světa. Nedá se tak ani říci, že by byli jinde menší "blbci", někomu to tak může připadat právě pouze tím, že tu žije.

Česká republika je relativně bohatá, bezpečná země s kvalitní lékařskou péči - tohle jsou ty 3 nejdůležitější faktory. Ano jsou samozřejmě bohatší země, ale tento fakt zase vyvažuje větší míra bezpečnosti, což by se nemělo v žádném případě opomíjet. Buďte tedy rádi, že žijete v Česku.

V galerii se můžete sami podívat, že na předních příčkách jsou většinou evropské státy, musíme jen doufat, že se tyto vysoké indexi nezačnou propadat po současném stěhování národů...


Obrázek 1 z 4

zdroj: Numbeo.com

Obrázek 1 z 4

Vysvětlivka:
(1) - Pořadí, (2) - Země, (3) - Index celkové kvality života, (4) - Kupní síla, (5) - Bezpečnost, (6) - Zdravotní péče, (7) - Index spotřebitelských cen, (8) - Cena bydlení v poměru k příjmu, (9) - Dojezdový čas, (10) - Znečištění, (11) - Klima

ČR se v tomto žebříčku aktuálně drží na 22. místě, což z oficiálního počtu 196 státu na světě jistě není špatné. Jaké bohaté státy skončili až za Českem? Podívejte na dalším obrázku...

reklama
Ohodnoťte článek
Autorský
článek
Co si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučené k přečtení