Pirát chce z občanek odstranit pohlaví. Prý to znevýhodňuje trans a nebinární lidi

Ve sněmovně se připravuje novela zákona o občanských průkazech, která počítá se zavedením občanských průkazů s čipem, který by obsahoval i otisk prstu.
Hashtagy článku: #Piráti
zdroj: Flickr
reklama
5/5 - (1 vote)

Sněmovní správní výbor se tímto zabýval v pondělí a v úvodu zmíněnou změnu posvětil. Pirátský poslanec Ondřej Profant by však k novele rád přidal i odstranění údaje o pohlaví.

Novela zákona se nyní v legislativním procesu nachází před druhým čtením. Podle původního návrhu by na občanských průkazech nemělo být dále rodné číslo ani tituly.

Pirát Profant však přidal k projednávanému zákonu pozměňovací návrh, kterým by rád z občanských průkazů odstranil i pohlaví . "Uvádění tohoto údaje způsobuje každodenní potíže stovkám zejména trans a nebinárních lidí," uvádí Profant ve svém návrhu. Návrhu vyjádřila podporu Pirátská strana i ve své tiskové zprávě.

Poslanec vidí problém zejména v tom, že...

Pokračování článku na další stránce

[nextpage]

Poslanec vidí problém zejména v tom, že za současného stavu lze na občanský průkaz uvádět pouze binární ukazatele pohlaví (M jako muž nebo F jako žena), ale nelze uvést X jako neutrální ukazatel, což podle jeho názoru zakládá podmínky pro diskriminaci na základě pohlaví.

"Znalost zapsaného pohlaví... pro identifikaci držitele občanského průkazu není v žádné agendě nutná. Zároveň tento stav znevýhodňuje trans* a nebinární lidi, kteří často nejsou ztotožněni s pohlavím zapsaným ve svých dokladech a jeho sdělování touto cestou jim způsobuje obtíže," píše ve svém odůvodnění návrhu Pirátský poslanec.

"Lidé neidentifikující se jednoznačně jako muži nebo ženy a lidé, jejichž identifikace je odlišná od jejich zapsaného pohlaví, např. trans lidé v procesu změny pohlaví, jsou zde tedy vystaveni diskriminaci na základě genderové identity - pohlaví," dodává Profant.

Jako inspiraci přidává příklady států Evropské unie, které údaj o pohlaví na občanském průkazu v současnosti neuvádějí. Jedná se o Německo a Řecko.

reklama
Pokračujte ve čtení.
5/5 - (1 vote)
Autorský
článekCo si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučujeme
Doporučené k přečtení