Před svou smrtí odhalila stařenka tajemství, co způsobila synovi před 40 lety. Byl to šok!


Hashtagy článku: #ŽádnéNicNásNenapadlo
zdroj: foto: facebook.com
reklama
Rate this post

Případ Antonye Cooperové, který se odehrál před více než 40 lety, vyvolal nečekaně velkou vlnu diskuzí o tématu eutanazie. Ve chvíli, kdy se její zdravotní stav neodvratně zhoršil v důsledku pokročilé rakoviny, se rozhodla před smrtí odhalit pravdu, kterou nesla dlouhá desetiletí. Hamish, její sedmiletý syn, trpěl vzácnou formou rakoviny, neuroblastomem ve čtvrtém stadiu. Tato agresivní nemoc v té době neměla účinnou léčbu a přinášela nesmírné bolesti. "Byli jsme s ním uprostřed noci, když řekl, že ho něco bolí. Zeptala jsem se ho, zda mu mohu nějak pomoci, a on mě poprosil, abych mu pomohla," vzpomínala Antonya Cooperová. Tento zoufalý okamžik vedl k rozhodnutí, které změnilo osud celé rodiny. Přes Hickmanův katetr podala svému synovi morfin sulfát, aby ho zbavila utrpení.

reklama

Tento šokující akt, který Cooperová vykonala s těžkým srdcem, vyvolal nové debaty o právu na smrt a etických otázkách spojených s eutanazií. Zatímco v některých zemích jako Nizozemsko, Belgie nebo Švýcarsko je eutanazie pod přísnými podmínkami legální, ve Velké Británii zůstává ilegální. Antonya Cooperová si byla vědoma právních následků svého činu, ale vzhledem ke svému zdravotnímu stavu věřila, že již nebude souzena. "Pokud si pro mě přijdou po 43 letech, budu čelit následkům. Ale musí jednat rychle, protože umírám," prohlásila otevřeně. I přesto, že se její smrt stala neodvratnou, britské úřady začaly po jejím přiznání případ opět vyšetřovat.

foto: facebook.com

Eutanazie je dlouhodobě kontroverzní téma, které rozděluje veřejnost i odborníky. Zastánci této praxe tvrdí, že lidé, kteří trpí nesnesitelnými bolestmi a nemají naději na vyléčení, by měli mít možnost důstojně ukončit svůj život. Naopak odpůrci upozorňují na možnost zneužití tohoto práva a na složitost posuzování každého individuálního případu. Morální a právní aspekty tohoto činu jsou často nejednoznačné a vyvolávají mnohé otázky.

Antonya Cooperová srovnávala svou zkušenost se situacemi, kdy se lidé rozhodnou pro eutanazii u svých domácích mazlíčků, aby je ušetřili bolestí a trápení. "Když vidíme, že zvířata trpí, poskytneme jim pomoc. Ale když jde o lidi, najednou váháme. Proč je to jiné?" ptala se během rozhovoru. Tento pohled ovšem naráží na komplexní právní a etické otázky. Zatímco zvířatům je v mnoha případech poskytována eutanazie bez debat, u lidí se jedná o zcela jiný problém. Zákony v Británii i jiných zemích zůstávají striktní, a to i v případech, kdy pacienti žádají o ukončení svého života kvůli nevyléčitelným onemocněním.

Přestože tento příběh vyvolal nové diskuse o právu na smrt, Cooperová svým činem zůstává v očích mnoha lidí symbolem mateřské lásky, která chtěla ochránit své dítě před dalšími bolestmi. "Byl to čin z lásky," prohlásila Cooperová, když vysvětlovala své motivy. Její příběh otevírá otázku, zda by legislativa měla lépe reflektovat situace, kdy trpící jedinci či jejich blízcí volají po důstojném odchodu z tohoto světa.

Britská vláda zatím nepřijala žádné kroky, které by vedly k úpravám zákonů o eutanazii, a je nepravděpodobné, že se tato praxe v dohledné době stane legální. Případ Cooperové však ukazuje, že otázky kolem asistované sebevraždy a eutanazie budou nadále předmětem intenzivních debat jak na legislativní úrovni, tak v širší společnosti.

Pokračujte ve čtení.

VRÁTIT SE NA PRVNÍ STRANU

Rate this post
Autorský
článek



Co si o tom myslíte?
Diskuze
Doporučené k přečtení